В продължение на години Иля Ремесло беше надежден прокремълски пропагандатор, преследвайки критици на режима и очерняйки независими журналисти, блогъри и опозиционни политици. След това 42-годишният адвокат рязко се обърна срещу най-влиятелния човек в страната.
Късно във вторник Ремесло публикува манифест до своите 90 000 последователи в Телеграм, озаглавен: "Пет причини, поради които спрях да подкрепям Владимир Путин", пише "Гардиън".
Предлагаме ви пълния текст, с превод от стената на историка Александър Стоянов.
Някой трябваше да го каже.
1. Войната в Украйна.
Започната като „полицейска операция“, войната вече е отнела със сигурност 1–2 милиона жертви.
През 2014 година подкрепих присъединяването на Крим именно защото беше безкръвно. Тогава на всички ни се струваше, че Путин е обединител на руските земи. И ето до какво стигнахме – щурмове „на месо“, примамване с измама на контрактници (наемници, работещи "по договор" - бел. ред.) и много други неща, които ще ви потвърди всеки участник в СВО. Абсолютно безизходна война, огромни загуби, тя може да продължи още 5–10 години – готови ли сте за това? Никой не призовава за война срещу Русия. Но сега войната се води изключително заради комплексите на Путин, ние, обикновените граждани, не получаваме нищо от нея, а само губим.
2. Огромни щети за икономиката на Русия и благосъстоянието на гражданите.
Санкции, разрушена инфраструктура, загуба на търговски партньори. Дори по официална статистика това са трилиони долари, с които бихме могли да построим градове, училища, детски болници, напълно да обновим жилищно-комуналното стопанство. Но се строят основно дворци на президента и неговите приятели. Още преди войната имаше проблеми с икономиката – в най-богатата страна десетки милиони хора са бедни. Властта е стигнала дотам, че отнема животните на хората, както беше наскоро в Новосибирск.
3. Задушаване на свободата на интернет и медиите.
По ирония на съдбата, през 2017 година именно аз зададох на Путин въпрос на медийния форум на ОНФ (Общорусийски народен фронт - бел. ред.) за пътя на развитие на интернет в Русия. Тогава той ми отговори, че няма да поемем по китайския път – и излъга. Самият Путин не използва интернет, което е позорно за държавен глава.
Виждаме, че мобилният интернет не работи дори в големите руски градове. Блокирани са всички западни социални мрежи и месинджъри. Telegram е блокиран на 80%, на 01.04 се планира пълно блокиране.
Системата е стигнала дотам, че задушава дори Telegram, който се използва от участниците в СВО. А паралелно хората биват принуждавани да използват многонационалния „кириенковски“ месинджър Max, като се лишават от право на медицина и образование.
4. Срокът на пребиваване на Путин на власт.
Путин е на 74 години, на власт е от 1999 година – вече повече от 26–27 години. И по всичко личи, че планира да остане на трона минимум до 150 години.
Както е известно, абсолютната власт развращава абсолютно – а ако е и безкрайна? Дори морално безупречен човек би се покварил в такава ситуация. И Путин не винаги беше такъв, какъвто е сега – до 2003 година беше трудно да му се намери кусур, затова мнозина от нас го подкрепяха. Но всичко си има граници. Нуждаем се от нов, модерен президент.
5. Путин не уважава своите избиратели и не иска да ги чуе.
Погледнете която и да е последна „пряка линия“ – това е чист цирк! Президентът очевидно не се интересува от вътрешната политика и проблемите на избирателите. Отдавна не чете Telegram канали, не му пука за ежедневното ни възмущение. На Путин му трябват безкрайни войни (в които неговите деца и роднини не участват), а не интернет и високи заплати.
За опозицията дори няма да говоря – тя просто не съществува. Самият Путин през всички тези 26 години говореше колко е важна критиката към властта и опозицията.
Но назовете поне един депутат или общественик, който критикува Путин? Няма такива, а тези, които опитаха – или са обявени за „чуждестранни агенти“, или са в чужбина, или вече не са живи.
Путин се страхува от участие в дебати и честни избори – защото тогава веднага ще стане ясно, че царят е гол.
Извод: Владимир Путин не е легитимен президент. Владимир Путин трябва да подаде оставка и да бъде изправен пред съд като военен престъпник и крадец.
Да живее свободата, дявол да го вземе!”
Оригинала може да прочетете тук.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни