Военните в Мианма днес обявиха, че помилват над 23 000 затворници.

Указът е издаден от главнокомандващия въоръжените сили на страната генерал Мин Аун Хлаин, предадоха Ройтерс и Франс прес, цитирани от БТА.

Съобщението обосновава мярката с това, че „се изгражда нова демократична държава - по пътя на мира, развитието и дисциплината, за да се превърнат затворниците в достойни граждани, а обществото да бъде удовлетворено“.

Помилването се отнася за 23 314 лишени от свобода. С отделен указ са помилвани 55 чужденци.

На 1 февруари военните в Мианма обявиха, че се въвежда извънредно положение за срок от една година, а ръководството на страната се сменя заради мащабни фалшификации на парламентарните избори през ноември.

Тогава бяха задържани около 30 души, сред които президентът Вин Мин и държавният съветник и външен министър Аун Сан Су Чжи, фактическата ръководителка на изпълнителната власт.

Партията на Су Чжи, която е лауреатка на Нобелова награда за мир, спечели изборите през ноември и трябваше да започне да сформира правителство.

Големи амнистии с цел намаляване броя на излежаващите присъди в пренаселените затвори, са чести и обикновено се правят по случай важни дати от националния календар. Днес е официален празник в Мианма, отбелязват агенциите.

След държавния преврат са били задържани над 200 души, според неправителствена организация за защита на политическите затворници.

Сред задържаните е и Шон Търнел - австралийски гражданин, който беше икономически съветник на сваленото правителство на Су Чжи.