Вътрешният министър Иван Демерджиев започна изненадващи кадрови размествания, при това на най-високото областно ниво. Само за няколко дни са сменени трима областни директори на МВР, съобщава в свой материал "Сега".

Изданието припомня, че преди изборите почти всички 28 областни директори бяха махнати от тандема Емил Дечев (служебен министър) - Георги Кандев (главен секретар). Пълната чистка беше обяснена тогава с назначаването на хора, които да направят честни избори. Накрая дойдоха и вече известните изборни резултати. Хората на Румен Радев, включително и вътрешният министър Иван Демерджиев, се скъсаха да хвалят МВР и областните директори.

Както и Клуб Z писа, при встъпването си новият, вече редовен, министър, обяви, че няма да прибягва автоматично до кадрили, докато не види резултатите.

Сега обаче по места се забелязва изненадващи кадрили, които са все със заповеди на сегашния вътрешен министър, продължава "Сега". Така, според официалното съобщение, със заповед на Демерджиев от 3 август старши комисар Светослав Григоров е временно преназначен на длъжността директор на ОДМВР-Видин. И.д. главен секретар на МВР - главен комисар Любомир Николов, в присъствието на областния управител, го е представил пред състава, разказват от полицията.

Новият шеф Григоров е представен като софиянец, роден през 1981 г. и завършил ЮЗУ „Неофит Рилски“ в Благоевград.

Досегашният шеф Мирослав Милков се връща като зам.-директор на ОД на МВР. 

Зам.-министър Емил Ганчев и зам.-министър Венцислав Катинов пък са представили пред състава новия директор на ОДМВР-Стара Загора. Със заповед на Демерджиев начело е временно преназначен старши комисар Димитър Машов. Той е роден на 5 януари 1976 г. Завършил е ВИПОНД на МВР в Симеоново, както и "библиотекарския" - Университетa по библиотекознание и информационни технологии в София. Той екадър на столичното 8-мо РУ, а повече от десетилетие оглавяваше дирекцията във Велико Търново.

За временен зам.-директор и началник отдел „Криминална полиция“ на ОД на МВР-Стара Загора пък е назначен комисар Асен Йорданов. От октомври 2025 г. до момента той е бил началник на група „Контрол на пътното движение по главни пътища и автомагистрали“ в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Стара Загора.

Само преди няколко дни, и.д. главен секретар на МВР Любомир Николов, представи пред ръководния състав и нов директор на ОДМВР-Кюстендил - ст. комисар Васил Йоцов, също временно преназначен на длъжността.

Досегашният директор - ст. комисар Райчо Омерски, се връща на заеманата преди това позиция в сектор „Криминална полиция“.

Васил Йоцов е представен като служител в системата на МВР от 1999 г. и като заемал различни изпълнителски и управленски позиции. До момента е бил началник на група "Оперативно-издирвателна дейност" в граничния полицейски участък "Олтоманци" към Регионална дирекция "Гранична полиция" - Драгоман.

Кандев: "Започнаха да "прибират" колегите, които върнаха надеждите на хората"

Остро срещу започналите кадрови рокади се обяви и бившият главен секретар на МВР Ивайло Кандев. В публикация във Фейсбук той написа:

"Започнаха да "прибират" колегите, които върнаха надеждите на хората!"

Според него се сменят тези шефове на областни дирекции на МВР, "които накараха българите да повярват, че промяната е възможна. И които сегашната власт хвалеше за провеждането на честните избори".

Кандев отправя критики и към "съветниците", които стоят зад рокадите.

"Те забравят, че системата – това са хората!"

По думите му '"реформата" на системата не може да е реставрация на кадри от предишните времена, още по-малко "с пенсионери на висши ръководни позиции, които освен кадруване и кабинетни игри друго не правят, докато полицаите на улицата едва успяват да покрият задачите си".

Бившият главен секретар завършва с призив:

"Следете кой още ще бъде "прибран" и кой ще изгрее на висок пост. Това засяга всички българи, които виждаха надеждата и се надяваха на нов ред в държавата."