Месеци след като компрометираната Комисия за противодействие на корупцията (КПК) бе закрита от предишната власт, новата я възстанови, но в нов вид.
Парламентът прие окончателно днес закона за КПК, изготвен навремето от Крум Зарков като служебен министър на правосъдието и внесен сега за гласуване от последния служебен министър Андрей Янкулов с цел да се впишем в срока за приемане по Плана за възстановяване и устойчивост до края на месеца. Ангажиментът на България към Брюксел бе за гарантирането на независим орган.

В новия закон, както и в стария, КПК ще има разследващи функции. Ръководството ѝ се състои от петима членове, като за разлика от предходния закон, според който бяха трима и се избираха всичките от парламента, в новия отношение към избора имат пет различни органа. Един член се избира от Народното събрание, един се назначава от президента, един член се избира от Общото събрание на съдиите на Върховния касационен съд, един - от Общото събрание на съдиите на Върховния административен съд и един - от Висшия адвокатски съвет. Председателят ще се сменя всяка година на ротационен принцип, ще се определи с жребий.
Новото ръководство трябва да бъде излъчено в едномесечн срок от влизането на закона в сила. До три месеца пък ГДБОП, метната палата и ДАНС, където бяха разпределени функциите на старата КПК със закриването й, трябва да върнат обратно всичките дела.
На всеки 6 месеца Комисията ще се отчита пред Народното събрание и ще внася годишен доклад за дейността си. Определят се 52 категории лица, заемащи публични длъжности, които попадат в нейния обхват. Сред тях са президентът и вицепрезидентът, народните представители, министрите, конституционните съдии и други. Комисията ще проверява имуществените им декларации, които ще бъдат публикувани в електронен публичен регистър. Ще установява конфликт на интереси, като освен да анализира, ще разполага с оперативно-издирвателни и разследващи правомощия и ще може да обжалва пред съда прокурорски откази за образуване на досъдебни производства, предава и БНР.

Разследващите функции притесниха опозицията, според която освен за европейските средства, трябва да се мисли и за ефективността. Без изненада срещу тях бяха от "Демократична България", която в миналия парламент внесе свой проектозакон, с който на КПК се даваха само функции по превенция.
"Откъде ще дойдат тези разследващи инспектори? Ще си ги внесем от Германия, от Франция, от Италия, ще правим операция "чисти ръце"? Дано, ама няма да стане така. Не бива да очакваме чудеса. Голямата победа ще бъде тогава, когато прокуратурата започне да работи за гражданите, а не за сенчестите лобита" - бе аргументът на Атанас Славов, също бивш министър на правосъдието.
Велислав Величков от "Продължаваме промяната" предупреди за възможна злоупотреба с правомощието за "оперативно внедряване": "Това, което ме притеснява, е прекалено голямата възможност да се използват оперативно-издирвателни методи и специални разузнавателни средства на ниво предварителна проверка, без осигурен необходимия контрол спрямо лица с имунитет. За мен това противоречи на Конституцията. Примерно, внедряване на агенти сред народните представители аз считам за недопустимо".

Стефан Арсов от ГЕРБ също изрази опасения: "Разбира се, приветстваме управляващите за тази реформа и борба с корупцията и се надяваме тя да не бъде една политическа бухалка, но от друга страна сме скептични по отношение на разследващите функции, защото разследващите функции в досъдебното производство са функция на прокуратурата, следствието, МВР".
Според Петър Петров от "Възраждане" няма достатъчно гаранции за защита на подаващите сигнали за корупция. "Българските граждани няма да имат стимул да подават лица за корупция, срещу висши държавни функционери, именно поради страх от евентуално тяхно преследване и от невъзможността да им бъдат осигурени мерки за защита".
Вносителите от "Прогресивна България" опровергаха опасенията.
"Ако орежем правомощията на комисията и не дадем възможност да бъдат използвани специални разузнавателни средства и да бъдат извършвани и други оперативно-издирвателни мероприятия, то как тази комисия ще върши своята функция?", посочи Иван Вачев от ПБ.
"Неслучайно задават въпроси за комисията на представителите на Министерство на правосъдието, дали е направен опит да бъде предоговорено това изискване от Европейската комисия. Те бяха категорични, че не са отстъпили. Всъщност това изискване е част от промените, които трябва да направим, за да усвоим тези средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Това, което можем да направим всички ние като народни представители и обществото, е под лупа да следим този отново новосъздаден орган и хората, които ще прилагат законите", заяви и Милен Трифонов от "Прогресивна България".
Депутатите дадоха право на разследващите инспектори и държавни служители в комисията да носят служебно оръжие при условия и по ред, определени с инструкция, приета от Комисията.

КПК ще поддържа единна система за електронни имуществени декларации на лицата на висши публични длъжности, приеха депутатите, предаде БТА. Те са задължени да подават декларация за несъвместимост; за имущество и интереси; за промяна в декларирани обстоятелства. Декларациите се подават на хартиен и електронен носител или по електронен път, включително чрез Системата за сигурно електронно връчване. Декларацията за имущество и интереси се подава в едномесечен срок от заемането на публичната длъжност, а ежегодно до 15 май - за предходната календарна година, записа НС.
Проверката на декларациите за имущество на съдии, прокурори и следователи в т.ч. на председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, главния прокурор, административните ръководители на органите на съдебната власт и техните заместници, се извършва при условията и по реда на Закона за съдебната власт.
Лице, заемащо публична длъжност, не може да представлява държавата или общината в случаите, когато има частен интерес от вземането на дадено решение, реши парламентът
Лице, заемащо публична длъжност, за което е установен конфликт на интереси или съответно нарушение, няма право в продължение на една година от влизането в сила на решението, с което е установен конфликт на интереси, да заема публична длъжност. В посочения срок то не може да участва в избори.
Депутатите приеха установяване на конфликт на интереси да не се извършва по анонимен сигнал.