Още от началото на конфликта в Близкия изток ситуацията в Дубай беше под контрол.
Това каза пред журналисти на летище Варна Павлина Русева, екскурзовод и представител на туроператорска фирма, „Абакс“, която върна първите 178 наши сънародници днес с полет до Варна.
Хората не са стресирани, на място се взеха адекватни мерки, дори успяхме да осъществим голяма част от програмата си, посочи Русева пред БТА.

По думите й контролът в Дубай е засилен, във всеки хотел е разпространено какви са новите правила, дадени са указания и полезна информация за гостите.
Чуваха се тътени от ракети, но не толкова силни, тъй като ударите са насочени основно в залива, който е сравнително близо до хотелските зони, посочи Русева.

Тя посочи, че за организацията на полета съществен принос има компанията „България еър“, която е успяла да получи всички разрешителни за изпълнението му. Според Русева това е бил четвъртият полет за последните два дни, като с предходните са си тръгнали туристи от Италия, Испания, Словения. "Днес ние тръгнахме първи, излетя и самолет за Москва, следобед също трябваше да има полет", каза още Русева.
Тя изрази надежда, че утре ще започне евакуацията и на останалата част български туристи.
„Нашата фирма има над 100 души, които пътуваха до Дубай с редовни полети, очакваме информация през следващите дни как ще се приберат обратно към България“, посочи екскурзоводката.
Тя изтъкна, че компанията поддържа непрекъснато връзка с представителите на българската държава. По думите й графикът за извеждане на хората ще бъде съобразно списъка, направен от Министерството на външните работи, като най-вероятно първо ще пътуват семействата с малки деца и хората с медицински проблеми.

Очаква се след това да започне и поетапното извеждане на групите, които към момента са настанени в хотели. Русева посочи, че не може да се каже с точност колко българи има в Дубай в момента. Предполага се, че са между 2000 и 2500 души, като част от тях работят там, а другите са на почивка.
БТА припомня, че по-рано Министерството на транспорта и съобщенията обяви, че специализирани полети на авиокомпаниите "ГъливЕър" (GullivAir) и "България Еър" (Bulgaria Air), както и на Държавния авиационен оператор са организирани за прибирането на български граждани от Дубай, Абу Даби и Оман днес и утре.

Правителственият самолет пътува за Абу Даби, а друг, нает от българското правителство, пътува за Дубай, като правителственият е със 70 места, а самолетът за Дубай е с 320 места, каза директорът на дирекция „Ситуационен център“ към Министерството на външните работи Ирена Димитрова на брифинг на Кризисния щаб във връзка с обстановката по сигурността в Близкия изток.
Още по темата
- Младенов: От 189 балистични ракети само една е паднала на територията на ОАЕ
- Санчес: Тръмп крие провала си в икономиката зад димната завеса на войната в Иран
- Евакуацията на българите започва: самолет излетя към Оман, полети и за Абу Даби, и Дубай
- Ормузкият проток: колко важен е и кои държави ще са най-засегнати?
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни