Вахтанг Кипшидзе, зам.-председател на синодния Отдел за връзки на Руската православна църква с обществото и медиите, заяви, че украсяването на козунаци с буквата Z едва ли е подходящо - такъв козунак не е пасхален и не може да бъде осветен. Повод за изказването му е появата на традиционните руски козунаци (кулич), специално украсени с буквата Ζ, която е поставена върху руските танкове и въоръжения в Украйна. Тя се превърна в официален символ на „специалната операция“ на Руската федерация, съобщава "Двери".

Само преди дни РИА Новости показа, че в гр. Шадринск, Курганска област, се харчат в супермаркета куличите със Z - явен знак на подкрепа на военните действия на Путин. Пред агенцията Анатолий Педошенко, собственик на супермаркета "Чайка" казва, че всяка година продават по около 3000 козунака, тази се надявал да са повече.

На пресконференция днес Кипшидзе заяви, че...

„… хлебни изделия, които имат символи, различни от християнските, не могат да се смятат за пасхален козунак. Мисля, че освещаването на такива празнични изделия не е уместно. Вярвам, че християнската символика е самодостатъчна, а козунаците и яйцата носят именно християнска символика, която е непроменена от дълго време. Не мисля, че прилагането на тази или друга символика върху великденските козунаци е подходящо и вероятно тяхното освещаване в църквите няма да бъде подкрепено“.

В същото време обаче говорителят на РПЦ побърза да декларира, че одобрява този "патриотичен" символ:

„В същото време смятам, че хлебните изделия, които съдържат някаква символика, имат право да съществуват като форма на подкрепа за руската армия, но извън свещеното пространство на църквите“, заяви той, цитиран от Интерфакс.

От началото на войната срещу Украйна последната буква от латинската азбука започна да се използва в изписването на руски военни лозунги като например „Zа победу“ или „Zа Россию“. Руските власти не предоставиха убедително обяснение на този необичаен символ, заимстван от азбуката на смятаната за враждебна на руското славянство западна цивилизация.

Според някои обяснения знакът има окултен характер и кореспондира с нацистката символика, която също е заимствана от теософията, пише "Двери". Поставянето му върху военната техника пък създава впечатление за търсен паралел с поставянето на християнския монограм (хризма) върху щитовете на римската армия на св. Константин Велики, което според църковното предание е осигурило победата на смятания за основател на Византийската империя владетел.