Русия и Китай с обща декларация от днес призоваха НАТО да спре да се разширява, а Москва заяви, че напълно подкрепя Пекин по въпроса с Тайван и се противопоставя на идеята за тайванска независимост под каквато и да било форма, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Декларацията, която съдържа сурови критики по отношение на Съединените щати, бе публикувана по време на посещението на руския президент Владимир Путин в Пекин по случай откриването на Зимните олимпийски игри.

Путин и китайският президент Си Цзинпин проведоха топъл и съдържателен разговор в Пекин и окачествиха отношенията между Китай и Русия като развито партньорство от специален характер, заяви Кремъл.

Путин съобщи за ново голямо газово споразумение с Китай, което е още един признак за задълбочаване на отношенията между Москва и Пекин на фона на белязаните им от напрежение отношения със Запада.

"Руската страна изразява отново подкрепата си за принципа "Един Китай", като потвърждава, че Тайван е неразделна част от Китай и се противопоставя на всякаква форма на независимост на Тайван", се казва в декларацията.

Китай и Русия изразиха опасенията си във връзка с "напредването на плановете на САЩ да развие глобална система за ракетна защита и да разположи свои елементи в различни региони по света, комбинирани със създаването на високоточни неядрени оръжия за обезоръжаващи удари и други стратегически цели".

Пекин и Москва заявиха, че се противопоставят на по-нататъшното разширение на НАТО и призоваха алианса да се откаже от "идеологизираните си подходи от времената на Студената война".

Искането НАТО да спре разширението си на изток е едно от ключовите искания на Кремъл в противопоставянето му със Запада по въпроса с Украйна. САЩ отхвърлиха част от ключовите искания на Москва, но заявиха, че са готови да обсъждат други теми, като например тази за контрола върху оръжията.

Китай подкрепя исканията на Русия за създаването на юридически обвързващи гаранции за сигурността в Европа, се казва в съвместната декларация.

Кремъл съобщи, че Путин и Си са обсъдили също така необходимостта от разширяване на търговията в национални валути заради непредсказуемостта около употребата на долара.

"Безпрецедентно" добри отношения

Путин приветства днес "безпрецедентно" добрите отношения на Русия с Китай, предаде Франс прес.

"Колкото до нашите двустранни отношения, те напреднаха в дух на приятелство, на стратегическо партньорство. Добиха наистина безпрецедентен характер", заяви Путин в началото на среща с китайския си колега, което бе излъчено по телевизията в Русия.

Руският президент приветства този "пример на достойни отношения, при които всеки помага и подкрепя другия в неговото развитие".

АФП също акцентира на съвместното изявление на двамата лидери, което провъзгласява нова епоха в международните отношения според някои руски медии, позоваващи се на сайта на Кремъл.

Двамата лидери отбелязват мащабните промени в днешния свят - развитието на многополюсния му характер, засилването на икономическата глобализация и взаимната зависимост между държавите, също и нарастването на културното многообразие, посочва "Лента".

Президентите на Русия и на Китай изтъкват, че двете страни имат "дълбоки демократични традиции, чиято основа е хилядолетният опит от развитието" им.

Те приканват редица държави да се откажат от опитите да натрапват на света собствените си демократични стандарти чрез създаване на "тесноформатни блокове и ситуативни алианси".

"Страните се обявяват против злоупотребата с демократичните ценности, намесата във вътрешните работи на суверенни държави под предлог, че се защитават демокрацията и човешките права, също и против опитите да се предизвиква разцепление и конфронтация в света", се казва в документа.

Кремъл съобщи по-рано, че се предвижда в Пекин да бъдат подписани редица споразумения. Путин спомена за договор, според който Китай ще получава от руския Далечен изток всяка година по 10 милиарда кубика газ.