Мобилните мрежи от последно поколение, по-известни като 5G, постепенно се разгръщат в целия свят, но изграждането им в Европейския съюз се бави заради липса на достатъчно координация сред страните членки. За това предупреди Европейската сметна палата (ЕСП) в доклад, разпространен тази седмица и цитиран от световните агенции, съобщи БТА.

5G мрежите имат за задача да изстрелят света в дигиталната епоха, която изобилства от хиляди нововъведения, но и също толкова уязвимости, посочва Асошиейтед прес. В САЩ, например, през последните седмици се разрази яростен спор как и доколко 5G мрежите влияят на авиотранспорта. Стигна се и до отлагането на включването им в действие в районите около големите летища.

Според доклада на ЕСП, ако Европа продължава да се бави с изграждането на мрежата от пето поколение, е изправена пред още по-сериозни икономически проблеми и заплахи за сигурността си. Документът ясно подчертава, че ЕС изостава спрямо Северна Америка и Азия в разгръщането на 5G и трябва спешно да подобри стратегията си за противодействие на рисковете за националната сигурност, съпътстващи това забавяне.

Сметната палата препоръчва на Комисията да наблюдава подходите на държавите членки към сигурността на 5G мрежите и да оценява въздействието на различията върху ефективното функциониране на единния пазар. В същото време ЕСП призовава ЕС да "ускори" внедряването на новата технология.

Според проучване на телекомуникационната индустрия, цитирано в доклада на ЕСП, до средата на настоящото десетилетие едва 35 процента от всички мобилни комуникации в Европа ще бъдат базирани върху 5G при 48 процента за Китай, Хонконг и Тайван, 51 процента в Северна Америка и 53 процента в Австралия, Япония, Сингапур и Южна Корея.

В резултат ЕС не само няма да успее да постигне заложената амбициозна цел до 2030 г. да осигури 5G връзка на всеки жител на съюза, но и ще изостане значително в технологично отношение от конкурентите си в Америка и Азия.

Налице е съществено забавяне в разполагането на 5G мрежите в страните членки и са необходими допълнителни усилия за справяне с проблемите със сигурността при внедряването на технологията, се посочва недвусмислено в документа от 69 страници.

Светът се стреми да развие 5G инфраструктурата, тъй като тя осигурява по-голям капацитет и скорост при пренос на данни, което пък е в състояние да трансформира съществено всичко в ежедневието ни - от управлението на автомобил през излъчването на спортни предавания до производството на стоки, отбелязва Асошиейтед прес.

А в тази надпревара с високи икономически залози страните членки на ЕС се движат твърде бавно поради, например, невъзможност или нежелание да въведат радиочестотния спектър за 5G услугите, се казва в доклада на ЕСП. В резултат мнозинство от държавите членки няма да успеят до фиксираната от ЕС година - 2025-а, да осигурят пълно 5G покритие в градските райони и по основните транспортни маршрути.

Има голям риск крайният срок 2025 г., а дори и този през 2030 г. за покритие на всички населени райони, да бъде пропуснат от повечето страни членки, предупреждава ЕСП. А това ще донесе сериозни икономически щети, тъй като се очаква 5G да предизвика експоненциално увеличение на потреблението на данни в съюза, където услугите съставляват около 70 процента от брутния вътрешен продукт.

По оценки на Европейската комисия при 16 страни членки на ЕС вероятността за постигане на целта 2025 г. в най-добрия случай е средна - Австрия, Чехия, Естония, Германия, Ирландия, Литва, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия и Словения, а в най-лошия е ниска - Белгия, България, Хърватия, Кипър и Гърция, посочва Франс прес.

Според друго проучване, цитирано в доклада на ЕСП, разгръщането на 5G мрежите може да добави 1 трилион евро към европейската икономика и да създаде или трансформира 2 милиона работни места за периода от 2021 г. до 2025 г.

Tова обаче може да се постигне само със значителни икономически инвестиции. По оценки на ЕСП разгръщането на 5G мрежите до 2025 г. може да струва около 400 милиарда евро, а средствата за това трябва да дойдат от операторите на мобилните мрежи.

Различията между страните членки по отношение на сигурността отчасти обясняват забавянето в изграждането на инфраструктурата, отчита докладът. Според Европейската комисия решенията за националната сигурност в Европа се вземат от правителствата.

Страните членки на ЕС нямат единен подход към компаниите, изграждащи 5G мрежите, като на например китайската "Хуавей" (Huawei). Докато в САЩ тя е обвинявана, че обслужва глобалните амбиции на китайската комунистическа партия, и е забранена, някои държави в ЕС ще разчитат точно на тази компания за изграждането на националните си 5G мрежи. Други, като Швеция, вече я забраниха.

Шест от осемте основни производители и доставчици на оборудване за 5G мрежи са базирани извън ЕС. Именно затова ЕСП се опасява от възможността "чуждестранно законодателство да се прилага върху европейските потребители", при положение че "много често то е твърде далеч от стандартите на съюза по отношение на опазването на личните данни".

И макар ЕС да представи още през януари 2020 г. набор от напътствия за привеждане в съответствие на националните подходи за класифициране на високорискови доставчици на 5G, неяснотите остават и цялата инициатива се нуждае от повече регулация, констатира ЕСП. Съществува риск указанията да не са в състояние да гарантират, че страните членки ще успеят да отговорят координирано на проблемите със сигурността, се казва още в доклада.

До момента Комисията не е установила потенциално въздействие на държава членка, която изгражда 5G мрежи с оборудване, придобито от доставчик, който се счита за високорисков в друга страна членка, посочват одиторите, но същевременно бият тревога, че такъв сценарий може да има последици за трансграничната сигурност и дори да наруши функционирането на единния пазар на ЕС.

В изявление след публикуването на доклада на ЕСП Европейската комисия посочи, че "обръща специално внимание на сигурността на 5G мрежите" и допълни, че благодарение на предварителните указания "повечето страни членки са успели да защитят най-чувствителната част от мрежите си от високорискови доставчици".

Дали обаче сигурността на мрежите и на потребителите е гарантирана, предстои да разберем едва след пълното разгръщането на 5G. Или с други думи - през следващите няколко години.

БТА