Ясен е първият финалист при мъжете на Откритото първенство на Австралия по тенис - Рафаел Надал. Испанецът победи Матео Беретини (Италия) с 6:3, 6:2, 3:6, 6:3 за два часа и 55 минути.

В неделя, ако спечели титлата, Матадора ще стане първият тенисист с 21 титли от Големия шлем. Сега той, Роджър Федерер и Новак Джокович имат по 20. И вторият в "откритата ера" (и общо четвърти) с повече от един триумф във всички Мейджъри. С това може да се похвали сърбинът, записа го през 2021 г.

Това е шести финал за Надал в Мелбърн, той само веднъж е бил №1 там.

Беретини, който е финалист на "Уимбълдън", се представи под очакванията в първите два сета. Може би напрежението даде отражение. В третия промени играта си и се възползва от спад в сервис гейм на съперника, за да го пробие.

В четвъртия в решителен момент Надал направи брейк за 5:3, след което затвори мача. Добре за него е, че избегна драма и пет сета този път, както срещу Денис Шаповалов (Канада) в предишния кръг.

В опит за поредно историческо постижение Рафа излиза срещу Даниил Медведев (Русия).