„Една от последиците на ината на Гешев е това, че въпросът за съдебната реформа е изнесен пред скоби и е задължителна предпоставка, предусловие въобще да се върви напред към Плана за възстановяване и устойчивост.“

Този коментар направи пред БНР тази сутрин новата министърка на правосъдието Надежда Йорданова. По думите ѝ проблемът с главния прокурор не търпи никакво отлагане.   

Йорданова очерта в интервю спешните мерки в сферата на правосъдието с хоризонт 3 месеца.

„На първо място това е преструктурирането на КПКОНПИ, отделянето на антикорупционната функция спрямо функцията за отнемане на незаконно придобито имущество, като антикорупционната функция ще бъде укрепена, засилена с повече правомощия, но и с повече гаранции срещу злоупотребите на съответния орган.“

(Това става на фона на удивителна активност на Цацаровата комисия в последния няма и един месец - например, тя влезе с проверки при избрани кметове от ГЕРБ - напълно недосегаеми допреди, б.р.).

Според Йорданова липсата на резултати в борбата с корупцията се дължи отчасти на „избирателното действие на комисията „Цацаров“, а от друга страна отправените от тази комисия сигнали до прокуратурата ни изправят пред ситуацията дали тя ще реши да действа и да разследва или „отново ще отмести папката встрани и ще я забрави“.

Втората линия на действие е свързана с изменения в Закона за съдебната власт и в НПК, поясни правосъдният министър.

„Ще въведем поетапно възможността за обжалване на отказите на прокуратурата да образува досъдебни производства, с други думи да се обжалват отказите на прокуратурата да допуска разследване. Това ще става пред съдебна инстанция. Ние не бива да отворим тази възможност безкрайно, за всички възможни откази на прокуратурата, а само за онези, които имат висока степен на обществен интерес, по-висока степен на обществена опасност.“

(Само преди дни самият Иван Гешев отвори вратичка, че прокуратурата ще е "за" - но само при определени казуси, иначе би означавало съдът да се затрупа с нови десетки хиляди дела, б.р.).

Третата линия е свързана с избора на нов съдебен инспекторат, уточни Йорданова и определи това като „сложна политическа задача“. 

В момента се обсъждат различни модели как магистратът, който ръководи разследване срещу главния прокурор, да бъде избран така, че да не бъде в професионална зависимост от главния прокурор, посочи Надежда Йорданова.

„Има няколко модела. Съвсем скоро ще ги видите. Най-добрият модел е промяна в Конституцията. Не сме се отказали от тази идея и ще работим, за да постигнем консенсус за това.“

Има модели, които дори да не са най-радикалните, са достатъчно ефективни, за да отворят вратите за подобни действия на законодателно ниво, заяви Йорданова.

Главният прокурор Иван Гешев не отговаря на изискванията за заемане на длъжността и не се справя със своите правомощия, както изискват законът и етичният кодекс, смята още  Надежда Йорданова.

„Ще настоявам, след като приключи конституционното дело, да се разгледат сигналите срещу Гешев. Имам готовност да подам и нови.“

(Клуб Z припомня, че и двамата ѝ предшественици на поста - Янаки Стоилов и Иван Демерджиев, опитаха да стартират процедури по дисциплинарно производство срещу Гешев пред ВСС. Но се чака КС да каже имат ли право на такава инициатива, б.р.)

Бюрократичната престрелка между МВР и прокуратурата трябва да спре и всеки трябва да си свърши работата, отбеляза още министърът на правосъдието.

Това - по повод разразилата се през уикенда война, в която прокуратурата и ГДБОП взаимно си хвърлиха обвинения за разследването за откраднати 53 млн. от АМ "Хемус".

Относно ВСС Надежда Йорданова коментира, че „колкото по-бързо освободят от себе си обществото, толкова по-добре за всички“.