На фона на реденето на листите на партиите за парламентарния вот и на прага на старта на предизборната кампания в "Демократична България" - по-точно в "Да, България", тече вътрешноопозиционна драма. Бившият председател на групата на ДБ в Столичния общински съвет Методи Лалов, който неотдавна я напусна с мотива "различията с някои от политическите ми съдейственици", поиска оставката на председателя на "Да, България" Христо Иванов. Както и на ексдепутатите Ивайло Мирчев и Антоанета Цонева - част от Изпълнителния съвет на партията.

Това бившият председател на Софийския районен съд направи чрез профила си във фейсбук, като първо разкритикува ръководството на формацията, част от коалицията ДБ, за начина на редене на листите, обвинявайки го в недемократичност, а после обяви, че мандатът на органите на партията е изтекъл, а Националната конференция все така не се свиква.

Христо Иванов пък отвърна. "Надявам се, че е излишно да подчертавам важността на тази кампания и на това всички да опитаме да не я проваляме отвътре" - обърна се задочно той към Лалов, като преди това обяви, че конференция може да се свика до края на годината.

Действието се развива в социалните мрежи.

"Да сте разбрали в "Да, България" или в ДБ:

1. Да са проведени вътрешни електронни избори за определяне на кандидатите за народни представители? Или е удобно да се говори публично за демокрация, откритост, конкуренция и дигитализация, но когато става въпрос за постове и заплати нещата стоят по друг начин?

2. Да са определени преимуществено като водачи на листите за народни представители хора от младежките организации на "Да, България" и ДСБ и млади хора от "Зелено движени"? Сега разбирам, че посоченото в устава на ДаБГ: "можем да предложим на младите хора в България бъдеще" не включва политическото представителство.

3. Да са номинирани хора от малцинствата като водачи на листи или на избираеми места? Иначе гръмко заявяваме, че всички трябва да получат равни възможности за реализация, независимо от етнос, религия, сексуална ориентация и др., а искаме само гласовете на хората от малцинствата, но не и техния принос..

4. Да се прилага правилото "Един човек - една листа"? Или докато се възмущаваме публично, че Пеевски и други са водачи на листи, но след това не стават депутати, си гарантираме инструмент да модифицираме волята на избирателите?

Заявих преди време, че няма да допусна "Да, България" да се превърне в търговско дружество. Не съм се отказал от тази си борба. А зная, че има и много други като мен.  

Не ме питайте защо пиша това сега, пиша го и го говоря от месеци. Търсете отговори от тези, чието публично говорене се разминава от говоренето по партийните централи и от действията им", написа Лалов снощи.

А днес допълни:

"С оглед случващото се от години в "Да, България" и в коалицията "Демократична България" мисля, че след изборите Христо Иванов следва да си подаде оставката като председател на партията. Оставки следва да подадат и немалка част от Изпълнителния съвет на "Да, България", в частност Ивайло Мирчев и Антоанета Цонева.

Недемократичното ръководство на партията демотивира и отблъсква все повече хора и привлича все повече други с клиентелистко мислене и цели. Неминуемо това ще има негативни последици за демократичната общност, които ще проличат още в резултатите от предстоящите избори.

Снощи обясних в свой пост част от основанията да кажа това. След изборите ще говоря още по-подробно, като най-подробно ще направя това на Националната конференция на "Да, България", ако Националният съвет на "Да, България" реши въобще някога да я свика, тъй като това трябваше да бъде сторено много отдавна, но удобно за някого това не се случва (в резултат на това мандатът на всички органи на партията е изтекъл). 

Говоря сега (правя го от много месеци, включително публично, но няма кой да чуе), тъй като после ще ме питате защо съм бил част от създаването на този порочен модел. И защото за истината винаги е подходящо да се говори (за някои винаги е неподходящо)".

В отговор председателят на "Да, България" и съпредседател на голямата коалиция също излезе с пост във фейсбук:

"Днес ще се обърна към Националната контролна комисия на "Да, България" с искане да бъда проверен аз и моята дейност на поста председател на партията за всички обвинения, които се отправят по мой адрес. НКК ще може да събере и систематизира всички твърдения заедно със съответните доказателства и ще може да ги представи под формата на доклад на предстоящата до края на 2021 г. Национална конференция, така че всичко да може да бъде обсъдено по структуриран и институционален начин. Всички, които имат с какво да допълнят тази картина, могат да се обръщат към НКК. Надявам се, че е излишно да подчертавам важността на тази кампания и на това всички да опитаме да не я проваляме отвътре".

Последната Национална конференция на партията се е провела на 23 юни 2018 г., като според устава й "Националната конференция се свиква не по-рядко от веднъж на три години".

Със задочен коментар в посока на лалов, без да се споменава името му, излезе и Мирчев. Посоката: "българският казан в ада".

"Помните ли оня виц за българския казан в ада, където пазач нямало, защото врящите не оставяли никой да изплува нагоре? Явно е по истински случай. В България културата на екипна работа има още много жаби да изяде, докато почнат хората да се подкрепят в името на обща цел, вместо да се дърлят за власт в името на не знам и аз какво.

Това, което знам е, че всичко добро в "Да, България" е създадено от хора, които много са давали, без да искат да им се връща. Давали са уменията си, съня, свободното време, а често и сериозен процент от доходите, за да може тази партия да съществува и да се развива. Тези хора не се умориха да работят и в най-трудните за партията моменти. Те превърнаха "Да, България!" и "Демократична България" в силната извънпарламентарна опозиция, която вкара властта на Борисов и аверите му в обяснителен режим, принуди ги да оттеглят министри, принуди прокуратурата да започне разследвания и какво ли още не. Без тези отдадени хора тази партия нямаше да съществува и със сигурност нямаше да влезе два пъти за една година в парламента, и то с възходящ резултат.

Днес особено силно оценявам тези хора. Те са солта на реалната демокрация, в която не само си говорим за работа, ами я вършим. А това е супер важно, приятели, в политиката, която привлича много кандидати за славата и твърде малко кандидати да свършат работата", написа Мирчев.