"Вървим към дата 14 ноември за провеждането на президентските избори".

Това съобщи днес председателката на парламента Ива Митева. Решението се очаква да бъде взето утре на Председателски съвет.

"Няколко пъти обсъждахме, мнозинството се обединява около датата 14 ноември, една седмица за втори тур", поясни Митева пред медиите преди заседанието на правната комисия. "Готово е решението, трябва да го подпишем и да го внесем в дневния ред", добави тя.

 
Преди седмица се говореше, че изборите за президент ще бъдат на 7 ноември, т. е. се очертава още една седмица изместване във времето.
 
Преди дни лидерката на БСП Корнелия Нинова обяви, че от соцпартията могат да задържат мандата и до 15 септември. При такава хипотеза нараства вероятността от избори 2 в 1, въпреки неудоволствието на държавния глава Румен Радев от подобна перспектива. 
 

Митева коментира и как върви във времето приемането на актуализацията на държавния бюджет, както и на бюджетите на ДОО и НЗОК.

"Мисля, че можем да приемем бюджета на комисии. Сроковете са до 2 септември за т. нар. малки бюджети - на ДОО и НЗОК, а за големия до 7 септември."

Във вторник започва гледането на второ четене на малките бюджети, в сряда на големия бюджет, а трите ще се движат успоредно в пленарна зала, уточни още Митева. 

Тя коментира и появили се упреци, че парламентарните комисии не работят добре, как и че самата тя не се справяла със задълженията си.

"Внушения се правят в медиите, от страна на Методи Лалов и Весислава Танчева - как не съм разпределяла закони, как не съм разпореждала на комисиите какво да правят. Всички закони съм разпределила, когато са дошли на комисии - разпределено е, аз не мога да разпореждам на комисиите как да работят, нека двамата да прочетат правилника на Народното събрание, има начин на работа, процедури и НС е започнало да работи. На правна комисия направихме график - бюрото, съдебна власт минаваме, обидно е да се правят такива критики, смята Митева.

Тя отговори на въпрос и за внесените от ДБ промени в закона за ВСС. "Не съм ги видяла, но имам притеснения, че предсрочно прекратяване на мандата на ВСС не може да се прави с обикновен закон. Ако се разпусне Народното събрание, няма да има време, но все пак може да се направи обсъждане", каза тя.

Митева смята още днес на правна комисия да постави въпроса за промени в основния закон на страната.

"Да се започне отнякъде, има подкомисия, има темата за активното избирателно право, за европейския съд за правата на човека, има теми, по които трябва да започне да се работи, търсят се мнозинства", поясни тя.