„Реал“ (Мадрид) спечели рекордната 36-та шампионска титла на Испания.

„Лос Меренгес" ("Целувките") са недостижими на върха 4 кръга преди края на първенството с 87 точки след лесна победа с 3:0 като домакини над застрашения от изпадане „Кадис“. Головете паднаха след почивката и бяха дело на Брахим Диас, Белингам и Хоселу.

За предсрочното коронясване обаче помогна скромният „Жирона“, който няколко часа по-късно победи с 4:2 гранда „Барселона“. Погледите на всички бяха приковани именно в този мач.

Въпреки че изоставаше в резултата на два пъти, „Жирона“ постигна пълен обрат, а можеше да победи и с разгромен резултат.

„Барса“ откри резултата още в третата минута след невероятен гол на датчанина Андреас Кристенсен. Скандинавецът спря с гърпди топка с гръб към чуждата врата, обърна се и от воле направи 0:1. Само минута по-късно обаче украинският нападател Артьом Довбик изравни за „Жирона“.

Второто полувреме започна с дузпа за гостите, от която полският ветеран Роберт Левандовски направи 1:2. След това обаче футболистите на „Жирона“ дсе развихриха. Само за 10 минути те отбеляза три гола – всичките дело на защитници. Порту изравни резултата в 65-ата минута. Мигел направи обрата пълен – 3:2 в 67-ата минута. А Порту вкара за 4:2 в 74-ата минута.

В даденото от съдията шестминутно добавено време домакините обсадиха вратата на „Барселона“ и само чудо спаси гранда от по-голямо поражение.

След мача играчите на „Жирона“ отпразнуваха класирането си за Шампионската лига. Те влязоха едва миналата година в Първа дивизия. 4 кръга преди края отборът не може да бъдат изместен от челната четворка, даваща право на участие в най-престижния европейски клубен турнир.

А за „Барселона“ сезонът е пълен провал. Тимът отпадна от Шампионската лига на четвъртфинала и няма да завоюва нито един трофей. Тимът, в който някога блестеше нашият Христо Стоичков, бе изместен от второто място, където се настани „Жирона“.

Идната седмица „Реал“ (Мадрид) посреща „Байерн“ в полуфинален реванш от Шампионската лига. Мачът в Мюнхен преди няколко дни завърши 2:2.