След като от вчера следствените действия срещу шефа на направлението за културни ценности в националната полиция са тема на деня, днес към края на работния ден прокуратурата пусна второ съобщение.

Ангел Папалезов е съхранявал в кабинета си в полицията "множество предмети с белезите на движими културни ценности, записки и други веществени доказателства".

И също така:

Част от монетите са били професионално увити и пакетирани с прикрепени към тях разпечатки, отразяващи търгове на един от най-големите аукциони в Германия. Само за една от монетите, например, е посочена цена 3400 евро.

Става ясно, че той е държал в работата си още "мобилни телефони, над 10 флашки, СД-та, тефтери и записки с описание на лица и местности, касаещи предмета на разследване по досъдебното производство за организирана престъпна група за държане и трафик на движими културни ценности и за изпиране на пари".

Монетите не са описани като веществено доказателство по някое от разследванията.

От прокуратурата допълват:

"В кабинета на А.П. са намерени множество визитки на ръководителя на фондация „Тракия“ и на нейни членове,...", и т.н.

"Тракия" е фондацията, която менажираше културните ценности на Васил Божков.

Интересно е, че денонощие след оперативно-следствените действия прокуратурата не споменава Папалезов с каква мярка за неотклонение е или дори да му е поискано задържане. Т.е. - той е навън.

Затова пък е сезирана дирекция "Инспекторат" на МВР, "която е на пряко подчинение на министъра на вътрешните работи" - изрично се напомня в прокурорското прессъсобщение.

Ето и пълния текст на съобщението:

Предмети с белези на движими културно-исторически ценности са открити в кабинета на висш служител на МВР

Множество предмети с белезите на движими културни ценности, записки и други веществени доказателства са открити и иззети в хода на извършените следствени действия по разследването на досъдебно производство на Специализира прокуратура.

Предметите, предимно монети, са открити при претърсване на служебния кабинет на А.П., началник на сектор в Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП).

Част от монетите са били професионално увити и пакетирани с прикрепени към тях разпечатки, отразяващи търгове на един от най-големите аукциони в Германия. Само за една от монетите, например, е посочена цена 3400 евро.

В хода на следствените действия са открити и иззети още мобилни телефони, над 10 флашки, СД-та, тефтери и записки с описание на лица и местности, касаещи предмета на разследване по досъдебното производство за организирана престъпна група за държане и трафик на движими културни ценности и за изпиране на пари.
  
В кабинета на А.П. са намерени множество визитки на ръководителя на фондация „Тракия“ и на нейни членове, както и на обвиняем по друго досъдебно производство на Специализирана прокуратура, касаещо длъжностни престъпления в Държавна комисия по хазарта.

Иззетите монети и други вещи с белези на движими културни ценности не са били описани като веществени доказателства по преписки или досъдебни производства на ГДНП или на други звена на МВР.

Предстои прокуратурата да назначи експертиза за произхода им. Според първоначалните данни монетите вероятно са от времето Древен Рим и Древна Елада.

Полицейският служител А.П. е привлечен като обвиняем за участие в организираната престъпна група, създадена с користна цел за извършване на престъпления по чл.287а, чл.278 и чл.253 от НК - престъпление по чл. 321, ал.3 от НК.

Екипът от наблюдаващи прокурори е сезирал за случая дирекция „Инспекторат“ при МВР, която е на пряко подчинение на министъра на вътрешните работи.