Трима национали по плуване са дали положителни проби за допинг, съобщи bTV. Новината бе потвърдена от президента на федерацията Георги Аврамчев.

Шефът на антидопинговия център д-р Виолета Заркова съобщи, че забраненият медикамент е станозолол - анаболен стериод.  В момента тече процедура, като тримата - Здравко Баблаков, Светозар Николов и Благой Панайотов, трябва да преценят дали искат отваряне на Б-проба, след което да дадат обяснение пред Дисциплинарната комисия на БОК.

Наказанието за употреба на анаболни стероиди е лишаване от състезателни права за четири години.

18-годишният Баблаков има покрит норматив Б за 100 м бруст за олимпийските игри в Токио. През 2020 г. той постави поредния си национален рекорд в коронната си дисциплина. На държавното първенство за юноши и девойки старша възраст в Пловдив търновецът подобрява собственото си най-добро постижение, след което го прави отново и на шампионата за мъже и жени на България.

Към днешна дата Здравко Баблаков е сред седемте най-добри плувци у нас на 100 м бруст в историята.

"Голям шок и изненада. От две години използваме еднакви витамини, има над 50 отрицателни проби. Недоумявам как са станали тези 3 положителни проби. Не са на водещи състезатели. Можем да говорим за външна намеса. Става дума за пълнолетни плувци, които сами са го взели (бел. ред. - станозолола). Ще проведем собствено разследване", каза президентът на родната федерация Георги Аврамчев в ефира на bTV.

Той твърди, че дисциплината в тима ни не е нарушена:

"Те са достатъчно зрели и пълнолетни. Всеки сам може да вземе медикаменти. Някои хора ни забиха нож в гърба. Не очаквам повече положителни проби. Дисциплината много стриктно се спазва. Съгласете се, че не можем да сложим някой да ги пази по 24 часа. Те са достатъчно зрели и пълнолетни. Ако реши някой състезател, всеки може да вземе странични стимуланти, както се е получило. Тук няма нищо общо с дисциплината. Просто някои хора ни забиха нож в гърба. Не очаквам други положителни проби, защото съм 1000 процента сигурен, че всички продукти на водещи световни производители, които се дават, са проверени."

Последният голям допинг скандал в българския спорт, свързан със станозолола, бе през 2015 г., когато за употребата му бяха уличени 11 щангисти от националните отбори за жени и мъже. Тогава те заявиха, че препаратът е "архаичен" за техния спорт и се оправдаха, че може да са го приели заедно с друг продукт - неумишлено. Последва голямо наказание и глоба за федерацията ни по вдигане на тежести, които бяха обжалвани и се стигна до частичен успех.

Станозололът се използва за градене на мускулна маса, но бодибилдърите, например, го вземат най-вече за релеф. 

В останалите спортове е популярен в дисциплини като колоезденето. Помага за изгарянето на мазнините, а понякога се приема и за бързо възстановянане след операции.

Българсщото плуване бележи подем през последните години, като до момента страната ни има три квоти за олимпийските игри в Токио, спечелени от Антъни Иванов, Калоян Лефтеров и Йосиф Миладинов, припомня бТВ.

21-годишният Антъни Иванов, който е финалист на световни и европейски първенства, медалист от юношески състезания, многократен държавен шампион и национален рекордьор, живее в САЩ, където учи и тренира през последните две години.

Младата ни надежда в плуването - 17-годишният Калоян Левтеров, постигна няколко силни резултата през миналата година. През август 2020-а стана първият българин с време под 2 минути на 200 м гръб, а през ноември постави национален рекорд с време 54,96 секунди на 100 м гръб на турнир в Бургас.

2020-а бе особено успешна и за 17-годишния Йосиф Миладинов, който влезе в историята на родното плуване, превръщайки се в първия с под 49 сек на 100 м свободен стил.

Иванов, който завърши на осмо място на световното първенство по плуване на 200 м бътерфлай през 2017 г. в Будапеща, не е бил на лагер с националния ни тим, тъй като е в Америка.

Министерството на спорта: Настояваме за разследване

Няколко часа по-късно, след като скандалът вече бе гръмнал, официална позиция по него дойде и от Министерството на спорта. Ето какво се казва в нея: 

Министерството на младежта и спорта (ММС) е информирано за трите положителни допинг проби, дадени от състезатели от националния отбор по плуване. Борбата срещу употребата на забранени вещества е един от водещите приоритети на държавната политика в областта на спорта за високи постижения. 

От 2018 г. до момента процентът на положителни проби на национални състезатели по плуване е изключително малък. За периода Антидопинговият център е провел 136 тествания, като от тях общият брой на положителните проби е 5, а 3 са на плувци от представителните ни отбори. Това показва, че не са налице системни нарушения на антидопинговите правила и няма създадена практика за употреба на забранени вещества в националния отбор по плуване.

ММС настоява Българската федерация по плувни спортове да проведе цялостно разследване на случая, а виновните да понесат съответните наказания.

Държавната политика в областта на борбата срещу употребата на допинг в спорта е приоритет на правителството и личен приоритет на министъра на младежта и спорта Красен Кралев. Ето защо в новия Закон за физическото възпитание и спорта, който е в сила от 18 януари 2019 г. за първи път е предвидена самостоятелна глава „Антидопингова дейност“, която задава основните рамки за регулация на тази дейност. Именно с цел засилване на мерките за борба срещу употребата на допинг в административнонаказателните разпоредби на Закона за физическото възпитание и спорта са предвидени имуществени санкции на спортните организации в зависимост от поредността на нарушението.

        Водеща роля в допинговия контрол, превенцията и борбата срещу допинга има Антидопинговия център. Центърът осъществява дейността си самостоятелно, в сътрудничество с останалите национални и международни институции и организации, имащи отношение към превенцията и борбата срещу използването на допинг. От 1.01.2021 г. са в сила изменения в Закона за физическото възпитание и спорта и нова Наредба за антидопинговата дейност в съответствие със Световния антидопингов кодекс 2021 и Международните стандарти към него.