"Действате ли, ама вече напъвате ли яко?"

"Напъваме." 

В различни варианти премиерът Бойко Борисов повтори този диалог с работници на строежа на магистрала "Хемус" в в участъка от пътен възел „Боаза“ до пътен възел „Плевен“, а преди това и по трасето в района на компресорна станция "Расово". За целта Борисов смени няколко вида транспорт - първо облетя и се възхити на направеното от хеликоптер, слезе за малко на земята край "Расово", отново се качи на хеликоптер, а след това живото предаване във фейсбук го завари вече зад волана, докато зам. регионалният министър Николай Нанков в ролята на ексурзовод по трасето на строежа на магистрала "Хемус" заемаше задната седалка.

"После ще минават оттук за минути и въобще няма да знаят какъв къртовски труд е положен", заключи Борисов, след като чу обяснения за почвата, за депа и т.н.

Малко преди това той се радваше на "Балкански поток".

Правим много добра инвестиция, така че България да играе ключова роля в газоразпределението и транспортирането на природен газ в Европа за десетилетия напред, констатира премиерът Бойко Борисов, който в петък облетя с хеликоптер над изграждащото се трасе на „Балкански поток".

Премиерът провери напредъка по трасето в района на компресорна станция „Расово", която е част от проекта за разширение на газопреносната ни инфраструктура от българо-турската до българо-сръбската граница. Борисов посочи, че с тази компресорна станция, както и с КС „Нова Провадия" ще може да бъде увеличен капацитетът на "Балкански поток" (в другите страни известен като "Турски поток") до 20 млрд. куб. метра.

"Това е новата компресорна станция "Расово". Тази компресорна станция осигурява над 5 млрд. куб. метра, за да се увеличи дебитът на газопровода", коментира Борисов, прелитайки с хеликоптер над съоръжението.

Площадката на КС „Расово“ е с площ около 120,7 декара. На нея освен три газотурбокомпресорни агрегата ще бъдат разположени и административна сграда, производствени и обслужващи сгради.

"Балкански поток" ще диверсифицира газ по цялото трасе, не само за България, но и за Сърбия, Унгария и Австрия", продължи той.  

При обиколката, която беше и по въздух, и по суша, Борисов се похвали, че компресорите са най-добрите и дават възможност за всякакъв газ с различен произход да потече през българските газови магистрали.

От думите му стана ясно, че започва разширяването на газохранилището в Чирен.

Дарина Колева, инженер на обекта, докладва за етапа, на който е изграждането на компресорната станция. Всичко било наред, разбра се от живото включване във фейсбук.

„Строежът върви много добре. Времето е с нас, добре вървим", отбелязаха строителите.

"Плащат ли ти добре? Давайте им премии, вижте как работят хората", раздаде указания Борисов, след като размени реплики с един от строителите.

Проектът „Балкански поток" e част от концепцията за газов хъб "Балкан", припомнят от МС.

Към днешна дата във временните строителни бази са доставени общо 19 947 броя тръби, или 239,36 км. На пристанище Бургас има доставени още 6250 броя тръби, или 75 км, които започват да се транспортират към временните бази. На терен се работи в района на областите Велико Търново, Плевен, Ловеч и Враца. Общият почистен хумус от сервитута на газопровода е 162,6 км, разнесените тръби по трасето са 139,05 км, от които са заварени 113,45 км. За цялостната реализация на проекта за разширение на газопреносната инфраструктура на „Булгартрансгаз" ЕАД от българо-турската до българо-сръбската граница ще бъдат изградени две компресорни станции – КС „Расово" и КС „Нова Провадия", които ще служат за повишаване на налягането по трасето на „Балкански поток".

Трите компресорни агрегата в КС „Расово" и четирите компресорни агрегата в КС „Нова Провадия" ще бъдат най-ново поколение, производство на американската компания Solar Turbines, която е лидер в сектора. Агрегатите ще бъдат снабдени с нискоемисионни горивни камери, съответстващи на изискванията на екологичното законодателство в частта за горивните инсталации, осигуряващи спазване на допустимите норми за изпускане на вредни замърсители в атмосферния въздух.