България обачка в средата на юни месец да получи проект за договор със САЩ за покупката на нови изтребители F-16 Block 70 за българските военновъздушни сили. Това се разбра от думите на зам.-министъра на отбраната Атанас Запрянов пред БНР два дни преди делегация на Министерството на отбраната да замине за САЩ за преговори. Посещението започва на 7 май.

„Намираме се по средата на подготовката на договора. Американската страна работи много активно по своето предложение и неговата ценова оценка. Двете страни ще имат възможност да разгледат всяко едно предложение от бъдещия договор, неговата стойност, да дискутираме пакета, който ще получим. Намираме се в един много интензивен и важен етап. Екипът, който заминава, има ясен мандат. Той е разписан и утвърден от министъра на отбраната, съгласуван е с другите министерства. Онези основни параметри,  към които ние ще се стремим да получим като проект на договор и пакет, за нас е ясен. Въпросът е доколко двете страни ще можем в рамките на това наше искане да удовлетворим и ценовата оферта, която ние смятаме, че би следвало да бъде понижена“, заяви Запрянов.

Първоначално приетия с решение на Народното събрание по предложение на правителството проект за инвестиционен разход за нови изтребители гласеше, че одобрената оферта трябва да се вмести в сумата до 1,8 млрд. лв. с ДДС. На ценовото ограничение отговаряше офертата на "Сааб" за изтребители "Грипен", а тази на САЩ и производителя на F-16 - компанията "Локхийд Мартин" - я надвишава. Правителството обаче прие да започне разговори с американската страна за нови бойни самолети. Това решение също бе скрепено от Народното събрание, като се допусна и разминаване с първоначално заложените параметри на инвестицията. 

По думите на зам.-министър Запрянов, който ще води делегацията в САЩ във вторник, въпреки разрешението на парламента разминаването в договорената цена "не може да е безгранично". Освен това инвестиционния разход за военната ни авиация и смяна на старото съветско въоръжение е обвързан с други два проекта - за модернизация във въоръжението на сухопътните войски и на флота. 

„Цената на този проект, начинът на нейното заплащане може да повлияе на другите два проекта. Ние затова се стремим към решение, което да не окаже негативно влияние върху проекта за корабите и проекта за военната машина“, обясни Запрянов.

По думите на зам.-министъра има червени линии, които няма да бъдат прекрачени: "Първо по отношение на срока за доставка - не може да бъде удължаван. Второ - пакетът не бива да бъде орязван, за да постигнем понижение на цената, че да загубим способности. Ще се стремим към разумен пакет на F-16. Има други направления, в които ще търсим съгласие на американската страна за намаляване на разходите". 

Според приетия проект за инвестиционен разход за нов боен самолет доставката на първите машини трябва да е факт на втората година от подписването на договора. 

"Ние се стремим не да постигнем договор за F-16 на всяка цена и на каквато и да е цена, а договор, който да бъде взаимно приемлив и да създава реални способности", уточни Атанас Запрянов пред БНР.

По думите му при подписване на договор със САЩ и "Локхийд Мартин" ще помогне и за създаването на много по-модерно военновъздушно училище. Шансът е чрез инвестиции от фирмата-изпълнител на основната част на проекта за самолета да създадем модерни способности във военновъздушното училище.

В последната пленарна седмица на Народното събрание преди Великден по предложение на Министерския съвет бе възстановен статутът на Висшето военно училище в Долна Митрополия.