Двама министри от кабинета - на финансите и вицепремиер Асен Василев, и на младежта и спорта Димитър Илиев, презентираха на спортни хора Национална програма за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти.

Идеята е държавата да съфинансира даден инфраструктурен проект - само за спорт. Няма минимални и максимални прагове, обясни Василев. Даден клуб, федерация, организация, че и община (първите трябва да отговарят на определени изисквания по Закона за спорта) решават да вложат Х пари, държавата - след разглеждане и одобрение, може да добави Х пари.

Общият финансов ресурс на програмата е 10 милиона лева. Той ще се предоставя при условие на осигурено и споделено от кандидатите финансиране на инвестиционните спортни проекти в размер на 50% от стойността, така че общата инвестиция да възлезе на 20 милиона лева. 

В срещата участваха 18 представители от някои от най-големите спортни клубове в страната - включително футболни и обединени. Сред тях личаха изпълнителните директори на "Левски" Даниел Боримиров и ЦСКА-София - Филип Филипов и Стоян Орманджиев, консултантът на ЦСКА 1948 Валентин Михов (и шеф на Обществения съвет към Изпълкома на БФС ), бившите футболни национали Димитър Бербатов и Михаил Александров, председателите на ОСК "Левски" Тодор Стефанов, на ОСК ЦСКА Георги Калчев, на ОСК "Славия" Владимир Симеонов, на ОСК "Академик" Христо Стоянов, управителят на ОСК "Стара Загора" Жельо Желев, Сашо Везенков, генерален мениджър на БК "Балкан" (Ботевград), Мануел Марков, изпълнителен директор на "БУБА баскетбол" и др.

"Миналата седмица беше приета наредбата за съфинансиране на спортни съоръжения за клубовете в България. Крайно време е спортът в България да спре да се финансира по симпатии, на базата - кой кой харесва, да започне да се финансира по правила и на базата на това кое харесват феновете, а не политиците", заяви в началото на срещата Асен Василев. 

Министърът на финансите обясни, че правилата са направени така, че за всеки лев, който клубовете си осигурят - от продажба на билети, артикули с клубната марка, спонсорство, телевизионни права и др., след което решат да го инвестират в спортна инфраструктура, държавата ще поеме своята отговорност и ще инвестира още един лев заедно с тях.

"Първо, клубовете, които имат повече фенове, повече спонсори, повече телевизионни права, ще получат по естествен начин повече финансиране. Това няма да зависи от политическо решение.

Второ, когато половината пари са на клуба, съм сигурен, че тази пари ще бъдат похарчени разумно. Няма да се започне с проект за 5 милиона , който после да стане 50 милиона.

Това ще премахне опитите да се влияе на клубовете политически с формата и с начините на финансиране, тъй като правилата са еднакви, те са за всички, а средствата, които клубовете заявят, аз поемам ангажимента да могат да бъдат осигурени от страна на държавата.

Ако съберете "Х" милиона за спортна инфраструктура, ние ще сложим също толкова от страна на българската държава. Това се отнася за всички спортове. Без фаворитизиране на един или друг спорт. Това е феърплей. Еднакви правила за всички, ясни", каза финансовият министър.

За тази година по програмата се отпускат 10 милиона лева, но в следващите ще има достатъчно ресурс, така че държавата ще даде половината от парите, инвестирани в нов проект за ремонти и строителство на спортни съоръжения.

30 ноември могат да се внасят проектни предложения, които в рамките на две-три седмици ще бъдат оценени и средства ще бъдат преведени до края на годината. 

"Това, към което се стремим, е да има обективни измерители, методика за оценка, която да дава ясни числа - кой и как трябва да получи финансиране. Смятам, че това е един добър механизъм за финансорине - ангажиращ, защото всеки, който иска да построи нещо, трябва и той да даде своето, за да се случи това, което иска да постигне", уточни спортният министър Димитър Илиев.

Това бе като допълнение на думи на Асен Василев, че така ще се спре "финансиране по симпатии". Тук бе засегната и темата за построените малки стадиони и зали в населени места с по няколко десетки и няколко стотин души по време на предишни правителства. Сега те пустеят, а за тях да давани обществени средства, често и по европейски програми.

Проблемите на клубовете - далеч не само за пари

Представители на клубовете обаче засегнаха и други наболели въпроси. Даниел Боримиров поиска промени в Закона за спорта, които да дават финансови облекчения за инвестиции в спорт. Тук Василев отвърна, че има такива и при дарения, но Боримиров настоя за по-широк обхват.

Филип Филипов от ЦСКА-София изтъкна, че бъдещият нов стадион в Борисовата градина (ако въобще има такъв) ще излезе 90 милиона лева, но не стана ясно дали догодина държавата евентуално би се включила с определена сума.

Най-сериозни казуси обаче повдигнаха спортните клубове. Тодор Стефанов от "Левски" запозна Василев (Илиев бе наясно) с проблема, че базата на клуба се води на София област, което означава, че е държавна. Което означава, че на теория не могат да участват в инвестиционния проект. Шефът призова спортните обекти да бъдат дадени на "Левски" чрез форма на партньорство. И не само тези на "Левски".

Георги Калчев от ОСК ЦСКА засегне вече десетилетните болежки на клуба - неговите спортове плащат наеми за зали и други съоръжения, които при това се рушат, а държавата нехае. Освен това, изтъкна Калчев, може би заради червената петолъчка в емблемата, "ЦСКА е дискредитиран, като кажем кои сме и откъде идваме, се затварят врати".

Някои от останалите също изтъкнаха куп проблеми - със статута и заплащането на треньори, които не са мотивирани да бъдат такива; със студентския спорт ("Академик" София), още с бази, подрастващи, обучение на кадри и т.н. и т.н.

На всичко това Асен Василев обеща да съдейства, а на закачливи вметки, че срещата е предизборна, отрече да има такъв мотив. Според финансиста, най-добрата формула е базата да стане общинска. Поначало да бъде общинска.

Нов национален стадион - ако е приоритет на столичната община

Не мина и без обсъждане на въпроса за нов национален стадион. На пръв поглед бе странно, че няма човек на БФС, освен ако не броим Валентин Михов. 

По тази тема Асен Василев заяви, че нов стадион може да има, стига Столична община да прецени, че такъв е сред трите й най-важни приоритета. Ако се намери терен и има проект, който отговаря на изискванията, тогава държавата ще се включи и ще извади пари, увери Василев.