Националният ни отбор по волейбол за жени записа паметен обрат срещу Словакия на осминафинал на Европейското - 3:2 (16:25, 17:25, 25:19, 25:20, 15:9) във Флоренция.

Тимът губеше с 0:2, но намери сили "да се събере" и да преодолее труден съперник, попадайки в топ 8 на континента за първи път от 2019 г. Във вторник България ще играе срещу Нидерландия на четвъртфинал. Съставът от "ниската земя" се справи с Швейцария - 3:0.

Мачът започна зле за тима на треньора Лоренцо Мичели. В първия гейм българките изоставаха с 0:4, а след това и с 4:10 и 5:12. Допусна и по-голямо изоставане, като накрая пасивът бе цели 9 точки.

Вторият гейм се разви по сходен начин - в началото резултатът бе 1:4. Разликата бе, че отборът ни доближи съперника при 10:11. След това обаче разликата ставаше все по-голяма и словачките поведоха с 2:0 след 25:17 и блок в аут на Мария Кривошийска.

В третия гейм нещата се промениха и българският отбор най-после намери ритъма си. Този път тимът на Мичели поведе с 3:1, а след това и с 10:6. Най-голямата разлика бе при 18:11, а българките спечелиха частта с успешна блокада на отличната снощи Елена Бечева за 25:19.

Успехът даде самочувствие в редиците. В четвъртия гейм България поведе с 6:4, а след това и с 19:15. Словачките стопиха изоставането си до 19:18, но със серия от успешни сервиси и блокади българките спечелиха частта с 25:20. Решителната точка бе дело на Мария Кривошийска, която се включи много добре.

Така се стигна до тайбрек, още в началото на който пролича, че психологически (а може би и физически) преимуществото е на страната на нашите. Те поведоха с 5:0, а след това и с 8:3 при смяната на полетата.

Блокадата действаше чудесно, както и атаката. България поведе с 14:7 и изпусна два мачбола, преди разпределителката Петя Баракова да реши всички с находчива игра на мрежата.

Най-резултатна отново бе Радостина Маринова, която завърши с 21 точки. Карин Шундерликова реализира 17 за Словакия.