Едно от основните политически събития в последните месеци, което ще има свое продължение и занапред, е референдумът, който партия "Възраждане" организира относно влизането ни в еврозоната. Резултатите от парламентарните избори биха могли да бъдат показател за мнението на българските граждани по този въпрос.

Според тези резултати 1 638 693 избиратели са гласували за партии, които подкрепят максимално бързо влизане на България в еврозоната.

В това число влизат гласовете на ГЕРБ-СДС - 669 924, "Продължаваме промяната - Демократична България" -  621 069 и ДПС - 347 700.

Против бързото влизане в еврозоната са "Възраждане", които са инициатори на въпросния референдум. Те имат 358 174 гласа. Към гласовете на "Възраждане" по тази тема е редно да се добавят и гласовете на БСП, които са все по-близо до тяхната позиция по този въпрос. Те са 225 914 или общо 584 088.

Що се отнася до "Има такъв народ", там е малко трудно да се определи категорична позиция в едната или другата посока. Преди те имаха колеблива позиция по въпроса. Все пак в първото си слово в новия парламент от партията заявиха, че са за бързо завършване на подготовката за влизане в еврозоната.

Избирателите на "Има такъв народ" са 103 971. С тях общият брой на противниците на бързото влизане в еврозоната става 688 059. Ако добавим гласовете на "Има такъв народ" към привържениците на еврото, то те стават 1 742 664.

Трудно е да се предскаже дали, ако има референдум, неговият резултат ще е сходен с този от парламентарния вот. Защото там ще се броят и гласове на избиратели, които са гласували за партии под бариерата от 4%. В подобен плебисцит вероятно ще се включат и такива, които не участват на парламентарни избори или пък не подкрепят никого - на последния вот те имаха достатъчно гласове за собствена парламентарна група.

Все пак гласовете, подадени за парламентарните партии, са достатъчно представителна извадка. От тях е видно, че привържениците на бързото влизане в еврозоната са много повече от онези, които искат това да стане по-бавно или въобще да не стане.