За последните по-малко от 12 месеца Агенцията за качество на социалните услуги (АКСУ) е санкционирала фирмата „А-2017“ ЕООД за многобройни нарушения на законодателството при управлението на Дом „Свети Георги“ в град Варна.

Към момента дружеството изобщо няма право да предоставя социални услуги, тъй като АКСУ е отказала да й издаде лиценз след 31.12.2021 г.

Това съобщават днес от социалното министерство, към което е и АКСУ, след като вчера призори 4-ма възрастни изгоряха в пожар в този дом.

Както Клуб Z писа, и миналия юли са изгорели други 4-ма души в същото старопиталище - "Св. Георги", което е недалеч от боница "Св. Марина" в морската столица.

Ето още акценти от днешното съобщение:

"При проверките в Дома „Свети Георги“ през юли и декември 2021 г. Агенцията за качеството на социалните услуги е установила, че в нарушение на закона в социалната услуга са настанени хора без заявено желание и личен избор от тяхна страна. В тази връзка на управителя на фирмата е съставен акт...

Друго нарушение е, че договорите за настаняване на хората не са сключени с тях, а с трети лица. Затова на управителя на „А 2017“ ЕООД е издаден акт и е наложено административно наказание – глоба от 4500 лева.  Нарушителят не е извършил плащане ...

Установено е, че услугите не отговорят на стандартите за местоположение и материална база, липсват необходимите специалисти за предоставяне на качествена грижа и дейности спрямо индивидуалните потребности на хората.

При проверките е констатирано, че в дома във Варна са настанени хора с различни заболявания, които са извън целевите групи по заявленията за издаване на лиценз", и пр., и пр.

От написаното излиза сащо така, че АКСУ е сезирала Върховна касационна и Въховна административна прокуратура, а също така местните обвинители във Варна и Пловдив, а също РЗИ, Инспекцията по труда, общината и др.... Областният управител на Варна също е уведомен, че на практика това място функционира без лиценз.

Веднага следобед бе съобщено, че най-ниската инстанция -Районна прокуратура-Варна започва "незабавна проверка за начина, по който е функционирал домът".

Това е станало "след самосезиране на база твърдения, че фирмата-собственик на социалното заведение не е имала правото да извършва подобна правнорегламентирана дейност". Пълния текст на прокурорското съобщение може да видите най-долу.

Ето и съобщението на МТСП в оригинал:

Агенцията за качество на социалните услуги е санкционирала доставчика „А 2017“ ЕООД за множество нарушения в Дом „Свети Георги"

За последните по-малко от 12 месеца Агенцията за качество на социалните услуги (АКСУ) е санкционирала частния доставчик на социални услуги „А-2017“ ЕООД за многобройни нарушения на законодателството при управлението на Дом „Свети Георги“ в град Варна. Към момента фирмата няма право да предоставя социални услуги, тъй като АКСУ е отказала да й издаде лиценз след 31.12.2021 г. поради неизпълнение на изискванията на Закона за социалните услуги.

При проверките в Дома „Свети Георги“ през юли и декември 2021 г. Агенцията за качеството на социалните услуги е установила, че в нарушение на закона в социалната услуга са настанени хора без заявено желание и личен избор от тяхна страна. В тази връзка на управителя на фирмата е съставен акт и е наложено административно наказание - глоба от 3000 лева. Друго нарушение е, че договорите за настаняване на хората не са сключени с тях, а с трети лица. Затова на управителя на „А 2017“ ЕООД е издаден акт и е наложено административно наказание – глоба от 4500 лева.  Нарушителят не е извършил плащане и двете наказателни постановления са изпратени на Националната агенция за приходите за събиране на вземанията.

По повод молбата на доставчика на социални услуги „А 2017“ ЕООД за издаване на лиценз за предоставяне на социални услуги за възрастни през януари 2022 г., АКСУ извършва паралелни проверки в Девня и Варна, където кандидат-доставчикът предоставя резидентни социални услуги за възрастни хора в надтрудоспособна възраст, за пълнолетни хора с деменция и за пълнолетни хора с психични разстройства. Установено е, че услугите не отговорят на стандартите за местоположение и материална база, липсват необходимите специалисти за предоставяне на качествена грижа и дейности спрямо индивидуалните потребности на хората.

При проверките е констатирано, че в дома във Варна са настанени хора с различни заболявания, които са извън целевите групи по заявленията за издаване на лиценз. Смесването на групи хора с различни потребности и необходимост от различна грижа в обща среда е недопустимо по закон. В социалните услуги липсва щатна длъжност  - социален работник, не са сключени и граждански договори с лекар и счетоводител. Друго нарушение е, че в социалната услуга не се извършва социална работа. Задоволяват се единствено основни жизнени потребности на настанените хора като хранене, помощ при тоалет, прием на лекарства и съдействие за получаване на медицинска помощ.

Заради многобройните нарушения Агенцията за качество на социалните услуги отказва да издаде лиценз за предоставяне на социални услуги на „А 2017“ ЕООД. За решението е уведомен областният управител на Варна.

През март 2022 г. Агенцията за качество на социалните услуги установява, че въпреки липсата на лиценз, Дом „Свети Георги“ продължава да функционира, което е нарушение на закона. Поради това през април на доставчика са издадени два нови акта за административно нарушение поради неспазване на разпоредбите на Закона за социалните услуги.

В резултат на констатираните многобройни нарушения и предвид сериозната им тежест Агенцията за качество на социалните услуги е сезирала незабавно следните компетентни органи:

Прокуратура на Република България
Върховна административна прокуратура
Върховна касационна прокуратура
Окръжна прокуратура – Варна
Окръжна прокуратура – Пловдив
Регионална здравна инспекция – Варна, Пловдив
Областна дирекция по безопасност на храните – Варна
Дирекция „Инспекция по труда  – Варна“
Община Варна

Ето и последвалото съобщение на прокуратурата:

Районна прокуратура - Варна се самосезира и започна проверка във връзка със съмнения относно организацията на работа в дома за възрастни хора, в който загинаха четирима души при пожар

Районна прокуратура-Варна започна незабавна проверка за начина, по който е функционирал домът за възрастни хора във варненската местност „Сотира“, където вчера при пожар загинаха трима мъже и една жена.

Проверката цели да бъде изяснено спазени ли са всички нормативни изисквания за работа по предоставяне на социалната услуга, как е функционирало заведението, имала ли е фирмата всички необходими лицензи за работа и ако не, то кой е допуснал в дома за възрастни да бъдат настанявани хора и той да продължава да предоставя социални услуги.

Действията на прокуратурата започват след самосезиране на база твърдения, че фирмата-собственик на социалното заведение не е имала правото да извършва подобна правнорегламентирана дейност.

Действията по разследването на причините и обстоятелствата, довели до трагичния инцидент в дома за възрастни хора, разположен близо до Варна, продължават под ръководството и надзора на Окръжна прокуратура-Варна, с активното участие на служителите от ОД на МВР в града. Очакват се резултатите от назначените съдебно-медицински експертизи, предстои да бъдат извършени също пожаро-техническа, електро-техническа и други експертизи.