Все още в България няма изолирана проба на коронавируса с варианта Омикрон.

Това сочат последните данни на Националния център по заразни и паразитни болести.

В НЦЗПБ чрез целогеномно секвениране от ново поколение са били анализирани 367 клинични проби със SARS-CoV-2. При всички тях се установи вирусен вариант Делта, който според СЗО е причислен към вариантите с повишено значение за общественото здраве.

Клиничните проби са взети от пациенти с COVID-19 в периода 02.11-02.12.2021 г. и са изпратени от 30 различни лечебни заведения от 24 области на страната.

НЦЗПБ продължава да наблюдава разпространението на SARS-CoV-2 в страната с акцент за търсене на варианти с ускорено разпространение, променена вирулентност и имуногенност, които са с повишено значение за общественото здраве.

„Омикрон ще влезе у нас по празниците. Епидемиологично разпространение ще е през януари”.

Това прогнозира пред Нова тв епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев, консултант по ваксинирането към Столичната община.

Той посъветва хората, които се прибират от чужбина, или такива, които имат грипни симптоми, да не се събират с много хора.

„Който е болен, да е изолиран”, препоръча проф. Кантарджиев.

Той обясни, че този вариант на коронавируса се разпространява много лесно. Това важи и за ваксинираните. Затова и препоръча бустерна доза. За ваксинираните с оксфордската ваксина, третата доза може да е от другите два препарата.

Проф. Кантарджиев обясни разликата между предишните варианти на COVID-19 и този.

„Омикрон има 37 мутации в шипчестия протеин. По-лесно се разпространява. Лошото е, че има имунологично бягство. И преболедувалите, и ваксинираните не са достатъчно добре защитени. С бустера се увеличава защитата”, каза той.

Днес пристигат ваксините за деца, припомни професорът. Но подчерта, че „никой няма да задължава никого да си ваксинира детето”, увери той.

„След като дойдоха Делта и Омикрон вариантите, децата вече боледуват. Направиха изследване във Великобритания и то показа, че 14% от децата карат дълъг COVID. Това значи, че 6 месеца детето няма да има апетит, лесно ще се уморява. Но за родителите - ако искат да си предпазят детето, мама и татко да се ваксинират”, заяви проф. Кантарджиев.