Германски учени установиха, че разновидността А.30 на новия коронавирус успява изключително успешно да избегне антителата, произведени от имунната система, съобщи електронното издание "Джерузалем пост", цитирано от БТА.

Тъй като само четири случая на тази разновидност са регистрирани в света, като нито един от които не е бил през последните пет месеца, най-вероятно вариантът вече е изчезнал и не е необходимо да се тревожим особено за него, каза проф. Сирил Коен, ръководител на лабораторията по имунология в университета "Бар-Илан".

Вирусите постоянно мутират. От повечето мутации няма последствия, но част от тях може да се развият в нова разновидност и вирусът да създаде впоследствие различен протеин.

В случая с новия коронавирус за ключов се смята шиповидният протеин на повърхността на вируса, който му позволява да прониква в клетките и да предизвиква инфекции.

Според резултатите от изследването, публикувано в сп. "Нейчър", вариантът A.30 вероятно е възникнал в Танзания и е регистриран при хора в Ангола и Швеция. Той се характеризира със значима мутация в шиповидния протеин, срещу която действат антителата, предизвикани от ваксините.