"Локомотив" (Пловдив) е вторият български отбор, който преодоля съперника си с дузпи в Лигата на конференциите 3:2, след 0:1 в редовните 90 минути и продълженията срещу чешкия "Словачко".

Тимът е в третия предварителен кръг на турнира, където ще срещне датския "Копенхаген". Герой е вратарят Илко Пиргов, отчаял домакините със спасявания на първите три удара от 11-те метра. На 5 август Локо е домакин на именития си съперник, седмица по-късно гостува.

По-рано днес и ЦСКА-София оцеля с дузпи - в Латвия. "Арда" отпадна след 0:4 и общ резултат 0:6 срещу израелския "Апоел" (Беер Шева). Три от четири български отбора прескочиха тази фаза в двата турнира.

Локо изживя тежки минути в Чехия. Властимил Даничек реализира хубав гол в 25-ата минута и изравни резултата от двата мача.

В края на първото полувреме домакините, подкрепяни от страхотна агитка, още два пъти застрашиха Пиргов, който се намеси при удар на Калабишка.

Натискът на "Словачко" се засили след почивката. Садилек пробва рефлекса на стража, а след час игра Сисилия изтърва на чиста позиция. Както и Хофман, опитал да вкара с глава от непосредствена близост.

Локо най-сетне застраши опонента си - Димитър Илиев обстрелва вратаря Филип Нгуен, който се намеси в 66-ата.

До края "Словачко" имаше още две ситуации, като при пропуска на Петржела "смърфовете" извадиха късмет. Той не улучи рамката от близко разстояние.

Първото продължение бе по-интересното - и двата съперника размениха добри акции. Във второто се чакаха дузпите, почти без никакви рискове. Човекът, на когото Локо дължи класирането си, се казва Илко Пиргов. Междувременно "Копенхаген" би беларуския "Торпедо" с 5:0 като гост. Общият резултат е 9:1.

Юречка ("Словачко") - гол, 2:1
Емил Янчев ("Локомотив") - пропуск, топката лети над вратата!
Михал Кадлец ("Словачко") - гол, 2:2
Бирсент Карагерен ("Локомотив") - гол, 3:2! Националът имаше думата последен и я произнесе ясно. Локо отива напред!

"Апоел" - "Арда" 4:0 (6:0 общ резултат)

Голяма разлика в класите. Головете паднаха в 6-ата, 29-ата (дузпа), 71-ата и 83-тата минута. "Арда" отпада при дебюта си в Европа от доста по-силен съперник.

Вратарят Иван Караджов предотврати по-тежко поражение.