Южноафриканската полиция съобщи, че 72-ма души са загинали, а 1234 са задържани при размириците, които избухнаха след влизането на бившия президент на страната Джейкъб Зума в затвора миналата седмица, съобщи Асошиейтед прес.

В изявление, разпространено във вторник, полицейският генерал-майор Матапело Питърс съобщава, че повечето от жертвите са загинали, стъпкани при разграбването на магазини. Полицията разследва и информации за жертви при експлозии, предизвикани за разбиване на банкомати, както и при стрелба.

Миналия четвъртък бившият южноафрикански президент Джейкъб Зума бе вкаран в затвора, за да започне да изтърпява присъдата си от 15 месеца затвор за неуважение към съда. Ден по-късно безредиците започнаха с блокиране на пътища и палежи на камиони.

Протестите заради ареста на Зума в затвора бързо прераснаха в израз на недоволство от ширещата се бедност и неравенство в РЮА - 27 години след края на апартейда.

Речта на Рамафоса

В понеделник президентът Сирил Рамафоса призова протестиращите да се приберат по домовете си. По това време жертвите на размириците бяха шест.

"Ние няма да се поколебаем да арестуваме и разследваме тези, които извършват тези деяния и ще направим необходимото, за да бъде упражнена пълната сила на закона", заяви държавният глава, докато местните медии пускаха на живо снимки от ограбени молове в Дърбан.

"Именно това върховенство на закона дава възможност на нашето общество да функционира и икономиката ни да се развива в интерес на народа на Южна Африка."

Рамафоса призна, че протестите и грабежите може да са започнали вследствие на критики срещу политиците, но подчерта че криминалните елементи са взели връх.

"Това, на което сме свидетели сега, са опортюнистични престъпни действия", обяви той.

Рамафоса също предупреди, че продължаващите протести и грабежи могат допълнително да подкопаят борбата срещу COVID-19 и ваксинационната кампания. Няколко центъра за ваксинация трябваше да прекъснат дейността си по прилагането на ваксини заради насилието, посочи той.

"До няколко седмици ще бъдем изправени пред огромен риск от недостиг на храна и медикаменти", предупреди Рамафоса.

Речта му бе излъчена само 24 часа, след като той удължи локдауна в страната с още 2 седмици.

Падението на Зума

79-годишният Зума беше осъден на 15 месеца затвор на 29 юни за неуважение към съда. Той отказа да се яви пред комисия за борба с корупцията, за да отговори на въпроси по няколко обвинения, включително за подкуп и измами. Зума многократно е отричал обвиненията за корупция срещу него, които дълги години петнят името му.

Миналата седмица той се предаде на полицията, за да започне да изтърпява присъдата си след дни спекулации дали ще се съобрази с решението на съда.

Осъждането на Зума е огромно падение за бившия президент (2009 - 2018 г.), който преди повече от 30 години изигра ключова роля в освободителното движение на страната. Преди това Зума прекара 10 години в затвора заедно с героя от борбата срещу апартейда и бивш президент Нелсън Мандела.