Американският президент Джо Байдън ще се срещне днес с афганистанския си колега Ашраф Гани, а Белият дом казва, че е решен да предостави на Афганистан "дипломатическа, икономическа и хуманитарна помощ". Това обаче не е особена утеха, след като талибаните са в настъпление в Афганистан, пише в. "Уолстрийт джърнъл" и подчертава, че страната е заплашена от катастрофа.

Байдън заяви през април, че американските войски ще напуснат Афганистан до 11 септември, а коалиционните сили се изтеглят по-бързо от очакваното. Представител на ООН каза тази седмица, че от май талибаните са превзели над 50 от близо 400-те афганистански окръга. В много райони боевете продължават.

По оценки на информационния сайт "Лонг уор джърнъл" около 8,5 милиона афганистанци живеят под контрола на талибаните, а над 13 милиона са в спорни зони. Тези бройки ще продължат да се увеличават, ако Байдън не направи промяна в политиката. Повечето от наскоро превзетите окръзи обхващат територии около провинциални столици, а талибаните ще продължат своето настъпление, след като американските и коалиционните войски си тръгнат. Разузнавателната общност смята, че Кабул може да бъде превзет шест месеца след края на американското изтегляне, посочва "Уолстрийт джърнъл", цитиран от БТА.

На много места правителствените сили просто оставят талибаните да установят контрол върху територията. Афганистанското правителство определя тези действия като тактическо отстъпление, но при тях биват изоставяни скъпи оръжия и автомобилна техника. Макар афганистанските сили да имат ограничен успех, те стават все по-слаби без американската военновъздушна мощ. А лагерът на поддръжниците на идеята за "край на вечните войни", които от години настояват, че истинският проблем е американското присъствие, забележително мълчи за бавно настъпващото бедствие, коментира вестникът.

Байдън обеща да изведе от Афганистан хиляди преводачи преди изтеглянето на войските, като увери, че афганистанците, помагали на американската армия, "няма да бъдат изоставени", посочва в. "Гардиън". Служители казаха, че правителството на САЩ е ускорило планирането на евакуацията на афганистанските преводачи и техните семейства до други страни, преди американската армия да завърши своето изтегляне от Афганистан. Според републиканския конгресмен Майк Маккол евакуацията на застрашените афганистанци заедно с техните семейства ще включва общо около 50 000 души. По думите му сред страните, които може да ги приемат, са Обединените арабски емирства, Бахрейн, Катар и Кувейт, отбелязва изданието.

Решението на американското правителство може да разпали усещане за криза в Афганистан преди срещата на Байдън с Гани във Вашингтон, чиято цел е да покаже усещане за партньорство въпреки военното изтегляне на САЩ, коментира "Гардиън".

Разтревоженото правителство тази седмица започа така наречената Национална мобилизация, въоръжавайки местни доброволци, предаде Асошиейтед прес. Наблюдателите казват, че този ход само възкресява милициите, които ще бъдат лоялни към местните командири или силни съюзници на Кабул, военачалници, които превзеха афганистанската столица по време на междуфракционните боеве през 90-те години на миналия век и костваха живота на хиляди цивилни.

„Фактът, че правителството публикува призива за милициите, е ясно признание за провала на силите за сигурност... (той е) със сигурност акт на отчаяние“, казва пред агенцият Бил Роджо, старши сътрудник в базираната в САЩ Фондация за отбрана на демокрациите. „Афганистанските военни и полиция са изоставили множество предни постове, бази и областни центрове и е трудно да си представим, че тези набързо организирани милиции могат да се представят по-добре от организираните сили за сигурност“.