В Германия разследват мащабна измама с тестове за COVID-19. В страната посещението на магазини, музеи и заведения за хранене става само след показване на негативен тест и това бе повод за създаването на десетки хиляди тестови центрове, някои от които явно са прибягвали и до измама. 

В петък главната прокуратура започна проверки на фирма в Бохум, която има няколко центъра за бързи тестове. Претърсени са търговски обекти и частни жилища. В Бавария също се провеждат разследвания по подозрение в измама. Министерството на здравеопазването в Мюнхен съобщи, че е известен случай, по който властите проверяват.

Зад разкритието за мащабните измами стоят журналистически разследвания на WDR, NDR и „Зюддойче цайтунг“. Журналистите засекли информациите и установили, че тестовите центрове в Северен Рейн-Вестфалия са докладвали за значително повече тестове, отколкото са били извършени в действителност.

Центровете получават по 18 евро за тест на гражданин от държавата, като 12 евро са за извършване на услугата, а 6 за самия материал. Държавата не изисква доказателства, че тестовете са извършени. Фалшифицирането на тестове обаче е трудно да се проследи, тъй като данните на лицата не трябва да се записват.

През последните месеци броят на центровете за тестване за коронавирус се е увеличил значително на много места. 

Разкритията станаха причина за поредни остри критики срещу министъра на здравеопазването Йенс Шпан. След аферата с измамите при закупуването на маски, сега министерството се бори с проблеми при бързите тестове. „Провалът в управлението на Министерството на здравеопазването достигна неприемливи размери“, заяви опозицията.

Шпан обеща да засили контрола над тестовете, като дейността им ще може да бъде проверявана до 2024 година.