Полша и Унгария днес обявиха, че са сезирали Съда на Европейския съюз (СЕС) заради механизма, който обвързва изплащането на средства от европейските фондове със спазване на правилата на правовата държава, предаде БТА, като цитира световните агенции.

„Смятаме, че този род решения не са обосновани в договорите на ЕС, че са намеса в компетенциите на страните членки и че нарушават законодателството на ЕС. Съюзът няма компетенцията да дефинира понятието за правова държава“, се казва в официално съобщение на полското правителство.

Според властите във Варшава разпределянето на средствата от европейския бюджет трябва да се основава само на това дали дадена цел е постигната и дали са изпълнени конкретни условия.

Унгарската министърка на правосъдието Юдит Варга пък заяви, че въпросният механизъм е сериозно нарушение на законодателството и не може за остане в сила.

Полша и Унгария, които редовно са обвинявани от Брюксел, че подкопават правовата държава, обявиха още миналата година, че ще сезират Съда на ЕС срещу новия бюджетен механизъм, приет през декември 2020 г. Тогава страните членки на ЕС решиха на среща на върха, че механизмът няма да се прилага, преди Съдът да се произнесе по неговата валидност, в случай че някоя членка го сезира и поиска от него да го анулира.

До компромиса се стигна, тъй като Варшава и Будапеща налагаха вето на европейския план за възстановяване от коронакризата. В резултат двете страни вдигнаха ветото си върху прилагането на плана на стойност 750 милиарда евро и бюджета на ЕС за 1,1 трилиона евро.

Еврокомисията знае за предприетите от Унгария и Полша действия, заяви говорителят Балаж Уйвари.

„Всички страни членки имат правото да се оплачат в Съда на ЕС. И ако сте следили събитията и сте чели заключенията на Европейския съвет от декември, това не би било изненада за вас“, отговори той на журналистически въпрос.