Президентът на САЩ Джо Байдън предостави статут за временна защита на десетки хиляди венецуелци, намиращи се в САЩ, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

Този статут предпазва от експулсиране и дава право на работа. Той би могъл да обхване над 300 000 венецуелци, намиращи се в страната. Решението бе предизборно обещание на демократа Байдън, който критикуваше поведението на Доналд Тръмп по този въпрос.

Тази специална защита обаче ще се прилага спрямо венецуелците, които са били на територията на САЩ към 8 март 2021 г. Ако венецуелци пристигнат в САЩ днес или утре, то те няма да могат да се ползват с този статут на временна защита.

Въпреки твърдата си линия спрямо венецуелския президент Николас Мадуро републиканецът Доналд Тръмп винаги е отказвал да даде статут за временна защита на венецуелците в САЩ заради антиимиграционната си политика. Подобно на Тръмп Байдън също смята опозиционера Хуан Гуайдо за временен президент на Венецуела и не признава Мадуро за законен държавен глава на тази страна.

Повечето кандидати за визи за САЩ, на които те са били отказани заради забраната, въведена от бившия американски президент Доналд Тръмп за достъп до американската територия за граждани от 13 страни, могат да подадат нови заявления за издаване на визи или да поискат ново решение по случая им, обяви Държавният департамент, предаде Ройтерс.

Президентът Джо Байдън анулира разпореждането на Тръмп още в първия ден от стъпването си в длъжност. Според говорителя на Държавния департамент Нед Прайс кандидатите, на които е била отказана виза преди 20 януари 2020 г., трябва да подадат ново заявление и да платят нови свързани с това такси. Онези, на които е било отказана виза на или след 20 януари 2020 г. могат да поискат преразглеждане на решението, без да трябва да подават ново заявление или да плащат допълнителни такси.

Според данни на Държавния департамент от 2017 г. след като ревизирана версия на първоначалната забрана на Тръмп бе оставена в сила от Върховния съд на САЩ на около 40 000 души бе забранено да влязат в страната. Някои страни бяха извадени от списъка с 13-те държави, а други добавени. Към края на президентството на Тръмп той включваше Мианма, Еритрея, Иран, Киргизстан, Либия, Нигерия, Северна Корея, Сомалия, Судан, Сирия, Танзания, Венецуела и Йемен.