SpaceX изстреля успешно първия си космически кораб на оперативна мисия до Международната космическа станция (МКС), предадоха световните агенции.

Частната американска компания ще транспортира до МКС астронавти на НАСА, слагайки край на девет години на зависимост на космическата агенция на САЩ от Русия, след като американските совалки бяха извадени от експлоатация. От 2011 г. всички полети с хора на борда до и от станцията бяха извършвани с много надеждните руски космически кораби "Союз", отбелязва Франс прес.

Капсулата "Дракон", която в тази година на изпитания - на първо място, пандемията от новия коронавирус, но и протестите срещу расовото неравенство и политическите спорове в САЩ - бе наречена от екипажа "Резилиънс" ("Устойчивост"). Тя бе изстреляна с ракета "Фалкон 9" в 19.27 ч. източноамериканско време вчера (2.27 ч. българско време днес) от космическия център "Кенеди" на НАСА в Кейп Канаверал, Флорида. При ракетния пуск цялото крайбрежие на най-южния американски щат бе осветено.

Основателят и ръководител на SpaceX, ексцентричният милиардер Илон Мъск, бе принуден да наблюдава изстрелването от дистанция, защото даде положителна проба за коронавируса.

За сметка на това свидетел на историческия момент стана вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс в качеството си на председател на Националния космически съвет.

"Добре дошли в продължението на една нова ера в Америка на изследване на Космоса (с апарати с хора на борда)", заяви Пенс.

Началото на полета премина добре. Три минути след изстрелването, на 90 километра над земната повърхност, докато ракетата се движеше със 7000 километра в час, първата степен се отдели безпроблемно, за да се върне на Земята и да бъде използвана отново.

SpaceX съобщи за проблем с регулирането на температурата в пилотската кабина, който обаче е бил отстранен бързо.

На борда на капсулата "Дракон" са трима американци и един японец. Това са командирът на полета, полковник Майк Хопкинс от военновъздушните сили на САЩ, и още двама американци - капитан трети ранг от военноморските сили Виктор Глоувър, първият чернокож астронавт на дългосрочна мисия в Космоса, и физичката Шанън Уокър, единствената жена от екипажа. Четвъртият човек на борда е японецът Соичи Ногучи.

Предвидено е полетът да продължи 27 часа и половина, изцяло в автоматичен режим. При необходимост екипажът може да поеме ръчен контрол върху капсулата.

Скачването с МКС е планирано за към 6 ч. българско време във вторник. Четиримата астронавти ще останат шест месеца на борда на станцията, където сега се намират двама руснаци и една американка.

По план ракетата трябваше да бъде изстреляна с едно денонощие по-рано. Полетът обаче бе отложен заради неблагоприятни метеорологични условия.

Историческото първо изстрелване на пилотиран космически кораб на SpaceX се състоя на 30 май.

"НАСА бе пълно бедствие, когато ние поехме нещата в ръце. Днес това е най-популярният и най-напреднал космически център в света, далеч напред!", написа в туитър президентът републиканец Доналд Тръмп.

Демократът Джо Байдън, който ще смени Тръмп в Белия дом през януари, поздрави НАСА и Спейс Екс в послание, което публикува в същата социална мрежа.

"Това е доказателство за силата на науката и за онова, което можем да постигнем, комбинирайки иновациите, изобретателността и решителността", написа Байдън.