Сигнал до прокуратурата заради сделка на предишния Столичен общински съвет (СОС) с общински имот пратиха съветници от "Демократична България". Според тях щетата за софийския бюджет от действията на СОС в периода 2015 - 2017 г. е поне 4 млн. лв. 

Става дума за две решения - първото е за продажба на общински имот на частна фирма през 2015 г., която е одобрена от местния парламент. Цената е малко над 2 млн. лв. Две години по-късно София си купува обратно същия имот - само че плаща на фирмата 6,3 млн. лв., обясняват от ДБ. 

"Разликата? Тя е за сметка на столичани и отива в нечии чужди джобове", заявяват от обединението. 

Тъй като решенията за сделките и в двата случая са взети от СОС, съветниците от демократичната формация допускат, че на част от представителите на предишния състав на местния парламент, които не са били членове на борда на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции (СОАПИ), е представена непълна и подвеждаща информация, която не им е позволила да преценят, че цената за обратното изкупуване на имота е крайно неизгодна за Столичната община. Не е ясно и дали продажната цена две години по-рано е съответствала на пазара към момента на сделката. 

Какво всъщност се случва: общински имот, продаден като ненужен, скоро след това е купен обратно от общината на трикратно по-висока цена, обясняват от ДБ.

През 2013 г. СОС приема решение за приватизация на имот с идентификатор 68134.4400.2888, м. "Територии, прилежащи на околовръстен път и бул. "Сливница", ул. "Околовръстен път" 788, обособена част от капитала на общинското дружество "Столичен автотранспорт" ЕАД. Причината? Отпаднала е необходимостта от ползването му, започва разказът.

СОАП, на която СОС е възложил да проведе процедурата, възлага и получава оценка на имота, обявява и провежда търг, на който се явява само един участник. Това е "Княжево сървиз" ООД, мажоритарен собственик на капитала на което дружество е "Титан Сървис" ЕООД - неизменно свързано със сметопочистването на столицата. 

Имотът е продаден за 2 150 000 лв., като на 3 април 2015 г. Надзорният съвет на СОАП приема решение за определяне на спечелилия (единствен) участник. 

Разказът продължава така: 

"Любопитното е, че в началото на 2015 г. СОС задейства процедура за включване на имот, който е съседен на продадения, в капитала на общинското дружество "Чистота-Искър" ЕООД. Аргументът е, че общинското дружество има нужда от този имот, за да го използва за своята дейност. 

Още по-интересно става през 2016 г., когато се оказва, че предоставеният парцел не е достатъчен на "Чистота-Искър" ЕООД и започват преговори за закупуване на... познахте - парцела, продаден на "Княжево сървиз" ООД едва година по-рано."

Прави се оценка на въпросния продаден веднъж имот, която се оказва вече 6 810 000 лв.

"След това започват "тежки" преговори и цената е "смъкната" до 6 370 580,79 лв.", пишат от ДБ. Последното число е цената, на която общината си купува имота обратно. 

Според данните, описани в сигнала до прокуратурата, автори на доклада за покупката на продадения имот са общинските съветници в предишния мандат Венетка Серафимова от ГЕРБ, Радослав Абрашев от Реформаторския блок, Иван Таков от БСП и Карлос Контрера от ВМРО. СОС одобрява докрада.

"В отчета на "Княжево сървиз" ООД за 2017 г., естествено, е отчетена цялата печалба от сделката в размер на над 4 млн. лв. На следващата година на собствениците е изплатен и дивидент от над 7 млн. лева, в който влиза и печалбата от продажбата на недвижимия имот",  пишат още от ДБ.

И припомнят какво е било разпределението в управителните органи на СОАП: 

"При одобряване на продажбата на имота за 2 150 000 лв. членове на Надзорния съвет на СОАП (сега СОАПИ) са били следните съветници от СОС, които после са гласували и за обратното му изкупуване срещу тройно по-голяма сума: Валя Чилова, Искра Ангелова, Татяна Георгиева и Николай Стойнев от ГЕРБ, Калоян Паргов и Милка Христова от БСП, както и Радослав Абрашев от Реформаторския блок, който е сред вносителите на доклада за закупуване на имота."  

Споед ДБ продажбата на въпросния имот на "Княжево сървиз" ООД е най-голямата сделка на СОАП за недвижими имоти в периода 2015 – 2017 г. Един и същи общински съветник – Валя Чилова, е предложил продажба на имота поради "отпаднала необходимост" от него, а впоследствие е гласувал за обратното му изкупуване, твърдят от обединението. В периода, когато са извършени двете сделки (2015 - 2017 г.), няма съществен ръст на цените на недвижимите имоти, поради което няма обективно основание двете оценки на имота, извършени от лицензирани оценители, да се разминават толкова много. В имота не са били извършени и подобрения на съществена стойност, в резултат на които стойността му да се повиши трикратно, твърдят още от ДБ.

Битката за бордовете

И питат колко още са подобните сделки в общината, каква е причината съветниците в управителните и надзорни органи на СОАПИ и СОПФ да не осъществяват реално функциите, за които получават по над 4000 лв. месечно и ще подадат ли оставки общинските съветници (които и сега са част от СОС), които са разполагали с цялата информация за историята на продадения и впоследствие обратно закупен имот. 

Участието на общинските съветници в надзорните и управителни органи на столичните фондове, и по-специално допълнителното възнаграждение, което получават към заплатите си за тази дейност бе тема, поставена от ДБ и на последното заседание на СОС. На него общинарите гласуваха икономическите мерки на общината в помощ на засегнатите от коронавируса бизнеси. От ДБ предложиха към създадения с цел подпомагане на малките и средни предприятия гаранционен фонд да се добавят и средствата, които 31 от общо 61-те общински съветници получават за участие в надзорните и управителни органи на Надзорния съвет на Столична общинска агенция за приватизация и инвестиции (НССОАПИ), Управителния съвет на Специализиран общински приватизационен фонд (УССОПФ) и Съвета за управление на Общински гаранционен фонд за малки и средни предприятия на Столична община (УСОГФМСП).

 От ДБ предлагаха конкретно вместо 4000 лева, да се получава допълнително по една минимална работна заплата.

Предложението обаче не мина - буквално на косъм. Срещу него гласуваха 31 общински съветници след прегласуване. Първоначално мнозинство нямаше, но при повторното гласуване Карлос Контрера успя да осигури по спешност след обаждане по телефона на така важния 31-ви глас - на Димитър Антов от групата на "Патриоти за София".

Темата ще продължи да е актуална и поради факта, че сегашният общински съвет все още не е излъчил тези 31 съветника, които ще влязат в бордовете на столичните структури. Но предложение за това предстои.

Целия сигнал до прокуратурата можете да видите ТУК.