България и Обединените арабски емирства (ОАЕ) осъществиха бартер - храни, предоставени от две български частни компании, срещу медицински консумативи - обяви тази сутрин началникът на оперативния щаб за борба с коронавируса генерал Венцислав Мутафчийски. А малко по-късно от правителствената пресслужба обявиха и повече подробности по размяната.

От България за ОАЕ заминаха два самолета с 32 тона храни – зеленчуци, месо и млечни продукти, които бяха доставени вчера вечерта на международното летище в Абу Даби. Доставката е организирана от българското Министерство на земеделието и е осигурена финансово от българските фирми. В замяна ОАЕ изпращат за България 15 тона медицински консумативи – маски, ръкавици, дезинфектанти и облекла, както и храна - посочиха от Министерския съвет.

"Този жест на солидарност и подкрепа е в резултат на добрите бизнес контакти, които бяха създадени между България и ОАЕ в сферата на храните през последните две години в съответствие със задълбочаването на стратегическото сътрудничество между двете страни и диалога на високо ниво между премиера Бойко Борисов и престолонаследника на Абу Даби и заместник върховен главнокомандващ въоръжените сили на ОАЕ шейх Мохамед бин Зайед", отбелязват от правителството.

Цитиран е и министърът на икономиката Емил Караниколов, пратен на летището в Абу Даби. Караниколов е провел и среща с държавния министър в правителството на ОАЕ Ахмед Али ал Сайег, който е специален пратеник на престолонаследника и отговаря за координацията на отношенията с нашата страна. Чрез него "министър Караниколов поздрави ръководството и гражданите на ОАЕ от името на българския премиер Бойко Борисов и подчерта подкрепата на българската държава по време на тази глобална криза".

"Караниколов напомни, че двете визити на министър-председателя Борисов в ОАЕ през 2018 и 2019 година са били насочени към насърчаването на стокообмена и развитието на търговията. По думите му двамата лидери Борисов и Мохамед бин Зайед са показали пътя и сега бизнесът показва, че е разбрал мотивите им и правя най-важното – помага на гражданите на България и на ОАЕ", посочват от МС как се е стигнало до бартера.

"ОАЕ сме благодарни на България за приятелството, за съвместната работа, за да смекчим икономическото и социалното въздействие на пандемията по света. Такива партньорства са от съществено значение за повишаване ефективността на координиран отговор, който ще удържи и евентуално ще попречи на разпространението на COVID-19", заявил и Ахмед Али ал Сайег.

Борисов посети ОАЕ през 2018 и 2019 г. Това бяха първите подобни посещения на високо ниво в историята на отношенията на двете страни. По време на срещите му с Мохамед бин Зайед той подчерта сериозния неизползван потенциал за развитие на търговските и икономическите връзки, особено по отношение на продоволствената сигурност, между България и ОАЕ - подчертават и от правителството.