Президентът наложи вето на разпоредби от Закона за допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, съобщиха от прессекретариата на "Дондуков" 2.

Според държавния глава в текстовете има разпоредби, които "не само не защитават обществения интерес, но и съществено го увреждат". Става въпрос за определяните от самия вицепремиер Валери Симеонов като "лобистки" текстове, с които ще бъдат опрощавани вземания по приватизационни договори, сключени преди повече от пет години. Според Симеонов с поправката ще се облагодетелства Кирил Домусчиев, собственик на Български морски флот. След като бизнесменът загуби арбитражното дело с държавата за изменение в условията на договора, е възможно в края на годината да му бъде наложена финансова санкция от близо 60 млн. лв.

Възраженията на държавния глава са срещу двата параграфа, предложени от депутати на "Атака" и ВМРО и затвърдени от ГЕРБ, "които ще доведат до преразглеждане на вече сключени приватизационни договори в ущърб на държавата и обществото".

"С параграф 3 се ограничава срокът на специфични задължения на купувачите по приватизационни договори в рамките на 5 години. В мотивите на ветото се посочва, че конкретният времеви обхват на задълженията по всеки приватизационен договор трябва да се определя според обекта на приватизацията и осъществяваната дейност, а не да се подчинява на формални законови ограничения, които създават преимущество на купувачите за сметка на обществения интерес", мотивира се държавният глава и допълва:

"С параграф 4 това ново правило, както и разсрочването на поетите задължения ще важат и за вече сключени приватизационни договори. Новата уредба ще се отнася за купувачи, които не са изпълнили своите задължения, но са платили неустойките за тях. Нещо повече, плащането на тези неустойки се изисква само за първите 5 години от договора. Така ще се облагодетелстват и неизправни купувачи, които имат непогасени плащания за неустойки за период след тези 5 години."

"Приетата уредба ще има за последица освобождаване на купувачите от специфични задължения. Ще се изключи и възможността да се търсят неустойки за тяхното неизпълнение за периода над 5 години. Няма оценка как новата уредба ще се отрази на средствата от неустойки, които трябва да постъпват в държавната пенсионна система и в общинските бюджети", посочват още от правния екип на държавния глава.

Пълния текст на мотивите четете ТУК.

Как се стигна дотук

Всичко започна с едно уж невинно предложение на депутата от "Атака" Николай Александров, внесено в последния момент между двете четения на отворения за разглеждане по съвсем друг повод закон за приватизацията. На 9 юли (деня, в който е излязло решението на арбитража, с което собствениците на БМФ братя Домусчиеви загубиха делото за изменение на договора си за флота) Александров внася следния текст в деловодството на Народното събрание относно чл. 32в:

"Специфични задължения, пряко свързани с осъществявания от приватизираното дружество предмет на дейност, с изключение на задължението за запазване на седалището, предмета на дейност, за инвестиции и трудова заетост, не могат да бъдат вменени на купувача за повече от пет години."

Сам по себе си този текст не е лобистки, скандален и пр., както посочва Валери Симеонов. Но след Александров в последния възможен момент свое допълващо горния текст предложение е внесъл и Емил Димитров-Ревизоро (ВМРО). То въвежда ретроактивно действие, т.е. важи и за вече сключени сделки:

"Разпоредбата на чл. 32б-32в се прилага и за сключени приватизационни договори, по които към датата на влизане в сила на този закон няма непогасени плащания за неустойки за неизпълнени през първите пет години следприватизационни задължения."

Ревизоро вече събра доста критики и обвинения в прокарване на лобистки интереси със закона за горивата, който изкара хиляди малки производители на протест, но все пак бе приет, макар и в малко по-смекчен вариант. Оказа се, че ангажимент да подпишат този текст от закона за приватизацията са поели още десетина народни представители, но накрая никой не се подписал и Ревизоро се принудил да внесе поправката от свое име. 

Два дни преди законът да бъде разгледан в зала обаче, той е депозирал писмено в НС отказ от внесения текст. След него това се е опитал да направи и Александров, но вече било късно.

Колективно

Така колективно "Атака", ВМРО и ГЕРБ приеха поправките в залата въпреки изказванията на депутатите на Симеонов, че те ще облагодетелстват неясен брой приватизатори и че противоречат на Конституцията с въвеждането на обратна сила. Трите партии направиха учебникарско показно как се прокарват в зала съмнителни текстове и те потъват в колективната (без)отговорност. Един предлага, втори допълва, а ресорната комисия (в случая по икономическа политика) одобрява. 

Въпреки че Ревизоро вече бе оттеглил спорното си предложение, оказа се, че комисията вече го е припознала като свое, сменяйки само една буква - вместо чл. 32в вече се разглеждаше чл. 32г. Шефът на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) бе натоварен със задачата да брани проекта, макар и да няма формално нищо общо с него. Ревизоро не бе на работа в този ден, лидерът на "Атака" Волен Сидеров бе в парламента, но не участва в гласуването, а първоизточникът на "бедите" Николай Александров обикаляше нервно из кулоарите, говорейки по телефона, докато дебатите течаха.

След приемането на спорния закон от НФСБ обвиниха ГЕРБ, че обслужва иономически интереси, оневинявайки колегите си от "Атака" и ВМРО, внесли самите предложения. Но и заплашиха да напуснат управляващата коалиция (засега само заплаха).

Процедурата при вето

Ако има вето, то според правилника на парламента в тридневен срок от постъпването му председателят на Народното събрание възлага на водещата комисия да докладва пред народните представители указа и мотивите към него. Върнатият за ново обсъждане закон се включва в дневния ред в 15-дневен срок от постъпването на указа. Ветото бива отхвърлено със 121 депутатски гласа (формално парламентът гласува за повторно приемане на закона, който е бил одобрен).

В същото време парламентът се разпуска в едномесечна лятна ваканция на 1 август. Така ако ветото не бъде разгледано в спешен порядък, то законът за приватизацията остава блокиран, докато депутатите не се върнат на работа. Заради наложеното днес вето обаче от ГЕРБ по нареждане на премиера Бойко Борисов обявиха, че спешно внасят нови изменения в закона.

Малко вероятно е ветото да не може да бъде преодоляно. Причината е, че зад спорните изменения застанаха с гласовете си депутатите от ГЕРБ, ДПС, "патриотите" (без НФСБ) и "Воля". Част от присъствалите в залата на 18 юли народни израници от БСП гласуваха "против".