Апелативният специализиран наказателен съд изменя мярката на Ценко Чоков от парична гаранция в размер на 10 000 лв. в задържане под стража, предаде БГНЕС. Това е решението на тричленен състав, който постанови, че гаранцията от 10 000 лв. се отнема в полза на държавата. Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

Както Клуб Z писа, още на 23 февруари - първият ден на гледане по същество на делото срещу Чоков, сина му и други лица за организирана престъпна група, завърши изненадващо с това, че скандалният кмет на Галиче бе върнат в ареста. Съдебният състав прие, че ако е на свобода, Ценко Чоков би могъл да извърши ново престъпление като склоняване на свидетели към лъжесвитеделстване. Пред съда беше разпитан свидетелят Десислав Олеков. Той заяви, че след освобождаването на Чоков от ареста (13. II.) е бил заплашван от него, като е настоявал да оттегли показанията си. Мярката бе обжалвана от защитата на Чокови и тричленен състав на Апелативния спецсъд потвърди оставането в ареста на кмета на Галиче и сина му.

Преди това Чоков стана повод  за проверка в СпНС и в частност на съдийката Даниела Росенова. Тя го пусна в закрито заседание като първа инстанция след близо 8 месеца престой на кмета в ареста.

На 2 март ВКС изнесе доклад от проверка в апелативния спецсъд и констатира отклонение от установената в съда практика при определянето на съдебния състав по мерките за неотклонение на Чокови и компания. Разпределението на делото на случаен принцип е спазено, но според комисията на ВКС, председателствана от Лозан Панов, замяната на отсъстващия към момента на разпределението член на състава съдия Петя Колева със съдия Даниела Росенова е извършена в отклонение от установената практика

Росенова междувременно кандидатства за титулярен председател на Спецсъда, но това и масираната атака от кафяви медии срещу нея доведоха до резултат - че не бе избрана.

Кметът на Галиче и синът му, заедно с още 6-има души, бяха задържани на 26 май 2016 г. при показна акция на МВР. Срещу Чоков са повдигнати пет обвинения - като ръководител на организирана престъпна група (ОПГ), за лихварство, отвличане, побой с нанасяне на телесни повреди, палежи. На сина му Мартин Чоков също са повдигнати обвинения за участие в ОПГ, лихварство, отвличане и побой. Освен това Чоков-младши е привлечен и за принуда, както и за заплаха със смърт.