В искането си до САЩ за незабавното предаване на Фетхуллах Гюлен турското министерство на правосъдието се позовава на разузнавателни данни, според които проповедникът подготвя нов преврат след провала на първия опит.

В документа са посочени 6 обвинения срещу Гюлен, както и признанията на шестима, уличени в участие в преврата от 15 юли т.г. Прокуратурата в Анкара е категорична, че именно ислямският проповедник Гюлен, който от над 10 г. е в Пенсилвания, е главният организатор и ръководител на преврата, и излага мотивите си в 15 страници, с настояването за незабавен арест в САЩ и предаването му на турските власти. Гюлен пряко е инструктирал въоръжените атаки по въздуха с бойна авиация и по сушата с танкове и оръжия, бомбардировките на парламента, на щаба за специални операции, на президентския дворец, на полицейската дирекция в Анкара, на сградите на националното разузнаване и базите на жандармерията, както и подобни цели в Истанбул, се посочва в документа.

Вследствие на тези планирани действия жертвите са 246 души, 3 000 цивилни граждани са ранени, пише БГНЕС. Освен това е нападнат и хотелът, в който президентът е почивал със семейството си и само бързата му реакция го е спасила от убийството. Същата нощ конвоят на премиера е бил обект на въоръжено нападение по пътя от Истанбул за Анкара, наложила се е бърза смяна на маршрута му и така е опазен жив. Гюлен е обвинен в подготовката на предумишлено убийство на президента, премахване на конституционно установения ред, сваляне на парламента и правителството, и създаване на терористична групировка. Освен това той е разпоредил насилственото прочитане на декларацията на престъпната хунта по държавната телевизия ТРТ, с която бе съобщено, че правителството е отстранено от власт и че предстоят промени в конституцията.

Наложителен е спешен арест на Гюлен, той е лидер на считаната в Турция за терористична организация ФЕТО. Той е дал заповед за кървавите събития от нощта на 15 юли. Разполагаме с категорични разузнавателни доклади, че той отново активира хората си и планира нов преврат. Това личи и в публикациите в сайта на ФЕТО www.herkul.org, в които Гюлен призовава войниците-метежници да не признават нищо в случай на провал, а радващите се после на неуспеха хора той нарича „глупаци“. В същите послания Гюлен предупреждава, че превратът ще се повтори“, се подчертава в искането до САЩ.

Прокуратурата и правосъдното министерство са убедени, че все още има неразкрити хора на Гюлен в армията и в публичните институции, които продължават да изпълняват заповедите му и по този начин поставят в опасност онези, които се борят срещу организацията му ФЕТО. Опасенията на властите в Анкара са, че Фетхуллах Гюлен подготвя бягството си и ще избере държава, с която Турция няма споразумение за предаване на издирвани престъпници, или ще поиска убежище в друга точка по света. В тази връзка един от неговите приближени Ахмет Саит Яйла пътува често до Белгия и подготвя прехвърлянето му там, се посочва още в документа.

Други доклади от разузнаването сочат за намерения Гюлен да поиска убежище в Бразилия и след това да се прехвърли в Аржентина. Още на 19 юли т.г. членове на групировката му са закупили голям имот в Канада и са започнали процедура за убежище на лидера си. Финансовата и имотната мощ на Фетхуллах Гюлен в САЩ му гарантират безпроблемно прехвърляне в друга държава, а поради всички изложени аргументи незабавният му арест е наложителен, настояват турските власти.