Публикации, в които се твърди, че Канада започва евтаназиране на тийнейджъри с хранителни разстройства, набират популярност във фейсбук.
Медицински асистираната доброволна смърт (Medical assistance in dyingMAID), която обикновено цели прекратяване на предсмъртната агония при тежки нелечими заболявания, отново стана обект на публичен дебат заради нашумялата история на Ноелия Кастийо Рамос.
25-годишната испанка пожела да се подложи на евтаназия след дългогодишно физическо и емоционално страдание вследствие на преживяна тежка травма и опит за самоубийство. Бащата на Ноелия поведе съдебна битка за предотвратяване на процедурата и получи подкрепа от редица организации, борещи се срещу процедурата.

Испанският върховен съд се произнесе, че евтаназията е законна. Европейският съд по правата на човека потвърди, че процедурата не трябва да бъде отменена. Случаят предизвика вълна от дезинформация на тема "евтаназия".
По темата работи днес екипът за проверка на факти на БНР.
Страните в света, в които законът позволява на медицинско лице директно да прекрати живота на пациент по негово изрично искане, са: Нидерландия (първата държава, легализирала практиката през 2002 г.), Белгия, Люксембург, Испания, Канада (процедурата там е известна като MAiD – Medical Assistance in Dying), Колумбия, Нова Зеландия, Еквадор, Португалия и Уругвай (от април 2026 г.).

Екипът на БНР провери истинността на твърденията, че Канада е обявила планове за евтаназия на тийнейджъри с хранителни разстройства.
В разпространената публикация се твърди:
"Тревожното съобщение беше направено след изслушване на Специалната съвместна парламентарна комисия относно медицинската помощ при умиране (MAiD). По време на изслушването психиатър предположи, че дори нетерминални психични състояния биха могли да квалифицират някого за финансирана от данъкоплатците и асистирана от държавата смърт."
Авторът се позовава на статия в информационния сайт Lifesitenews.com - независима онлайн медия, с ясно изразена консервативна и прокатолическа позиция.
Публикациите в сайта са насочени срещу абортите, LGBT+ общността и защитават традиционните християнски ценности. Редица новини и анализи засягат темата за евтаназията.
Според цитираната публикация, д-р Мона Гупта, която работи като психиатър и професор в Университета в Монреал, е попитана директно от консервативния депутат Андрю Лоутън - дали на хората с депресия или хранителни разстройства трябва да бъде позволено да умрат чрез MAiD.
Гупта е отговорила, че това "зависи от обстоятелствата и човека". Лоутън активно се бори срещу разрешаването на евтаназия за хора с ментални разстройства, тъй като вярва в тяхното подобрение при правилно провеждане на терапия. Лоутън е сред членовете на Специалния съвместен парламентарен комитет за MAiD, в който преобладават защитниците на евтаназията. Задачата на комисията е да реши дали Канада да разшири асистираното самоубийство, за да обхване и хора с психични заболявания.
Според Закона за медицинскапомощ при умиране в Канада, страната следва двупистов подход в зависимост от това дали смъртта на пациента е предвидима в близко бъдеще, или не.
За да има право на медицинска помощ при умиране, лицето трябва:
Да е на възраст над 18 години и да може само да взема решения; Да има право на държавно финансирани здравни услуги в Канада; Да е подало доброволно искане, без външен натиск; Да е дало информирано съгласие, след като е запознато с всички алтернативи; Да страда от сериозно и нелечимо заболяване, състояние или увреждане; Да е в напреднал стадий на необратим упадък на способностите; Да изпитва непоносимо физическо или психическо страдание, което не може да бъде облекчено по приемлив за него начин.
Законът съдържа важно ограничение за психичните заболявания. Към момента хората, страдащи единствено от психично заболяване (като депресия или личностни разстройства), нямат право на евтаназия. Тяхната допустимост е отложена до 17 март 2027 г., за да осигури време за подготовка на здравната система и предпазните механизми.„
Законът предлага два различни регламента според това дали смъртта е разумно предвидима или не. Законът е приет 2021 г., а от 2023 г. се събира подробна информация за всички искания за евтаназия, включително данни за раса, произход и наличие на увреждания. Целта е да се установи дали съществуват системни неравенства или уязвими групи, които прибягват до тази мярка поради липса на социална подкрепа. Евтаназията в Канада се прилага под строг контрол с цел защитата на уязвимите лица.
Откъде идва твърдението за тийнейджърите?
Твърденията, че Канада ще "евтаназира деца", тръгват от препоръките на Специалната съвместна парламентарна комисия (AMAD), публикувани през февруари 2023 г. В този доклад комисията препоръчва на правителството да обмисли включването на "зрели непълнолетни" (mature minors) в закона, но само в случаи, когато естествената им смърт е разумно предвидима, т.е. при терминални състояния.
На 17 юли 2023 г. Ройтерс публикува "Проверка на фактите": Канада не е приемала закон, който да позволява асистирано самоубийство за непълнолетни"/ Fact Check: Canada has notpassed a law to allow assisted suicide for minors.

Проверката на Ройтерс потвърждава, че според Наказателния кодекс на Канада, един от задължителните критерии за MAiD е лицето да бъде на поне 18-годишна възраст. Експертите, цитирани от Ройтерс, подчертават разликата между "парламентарна препоръка" и "законопроект". Към днешна дата няма внесен законопроект за разширяване на MAiD към непълнолетни.
В Канада съществува правна доктрина за "зрелия непълнолетен" (Mature Minor Doctrine). Тя позволява на деца под 18 г. в определени провинции да вземат решения за лечението си, ако се прецени, че разбират напълно последствията. На базата на тази доктрина лица под 18 ч. могат да откажат да се подложат на химиотерапия. Доктрината не е обвързана със закона за евтаназията.
Има дебати дали тежка, хронична анорексия може да се брои за "сериозно и нелечимо състояние" при възрастни, но това не важи за тийнейджъри.
Наистина ли евтаназията е шестата най-честа причина за смърт в Канада?
Актуални данни по темата съдържа "Шестият годишен доклад за медицинската помощ при умиране в Канада (2024)", публикуван от Health Canada в края на ноември 2025 г.
Докладът потвърждава 16 499 случая на MAID за календарната 2024 г. Тези случаи представляват 5.1% от всички смъртни случаи в Канада за същата година. Отбелязва се леко забавяне в темпа на растеж спрямо данни от 2023 година.
Статистическата служба на Канада (Statistics Canada) публикува годишен отчет за водещите причини за смърт. За 2024 г. данните показват най-висока смъртност поради онкологични заболявания, сърдечни заболявания, инциденти, инсулт, хронични заболявания. Ако MAID (5.1%) съществуваше като отделна категория, щеше да заеме 3-то или 4-то място. Евтаназията обаче не е в списъка, тъй като Statistics Canada кодира смъртта според основното заболяване – това е международен стандарт. Тъй като над 63% от хората, получили MAID през 2024 г., са имали рак, техните смъртни случаи се вписват в категория "Рак".
Извод: Твърдението, че Канада обявява планове за евтаназия на тийнейджъри е НЕВЯРНО.
Темата е дискутирана в комисия, експерт е изразил мнение, но това не е нов закон. Не са внесени и не са гласувани промени по отношение на възрастовата граница за евтаназия. Твърдението, че евтаназията е шестата водеща причина за смърт в Канада е НЕВЯРНО. Официалната статистика не отчита медицински асистираната смърт като отделна категория, тъй като тя се извършва в следствие на други "основни" заболявания с летален край.
Още по темата
- Д–р Александър Симидчиев: Системата на здравеопазването трябва да бъде излекувана, за да започне реално да лекува хората
- Ивайло Мирчев: Имаме исторически шанс моделът “Пеевски-Борисов” да бъде разрушен на изборите
- Д-р Александър Симидчиев: Държавата ни се е превърнала в антиобраз на справедливостта
- Д–р Александър Симидчиев: Младите лекари са стратегическият ресурс за бъдещето развитие на българското здравеопазване