СТРАХЛИВЦИ - ние ЩЕ ЗАПОМНИМ, че не помогнахте за отблокирането на Ормузкия проток.
Това обяви в Truth Social американският президент Доналд Тръмп.
"Без САЩ НАТО Е КНИЖЕН ТИГЪР", добави президентът.

Държавният глава не пожела да предупреди повечето американски съюзници за намерението си да атакува Ислямската република, след което многократно ги подкани да подкрепят САЩ в обезопасяването на корабоплаването през Ормузкия проток - тесен коридор край Иран, през който в мирно време минава една пета от световната търговия с петрол. Иран обаче го блокира, което доведе до ръст с около 50% в цената на енергийния ресурс спрямо миналата година.
Тръмп редуваше призивите си за помощ към европейските партньори, Япония и Китай с арогантни отсъждания, че подкрепата им така или иначе не е необходима, защото Иран бил напълно унищожен. Актуалната позиция на държавния глава изглежда е комбинация от тези две на пръв поглед противоречиви твърдения.
"Сега тази битка е СПЕЧЕЛЕНА от военна гледна точка, като рискът за тях е много малък, а те се оплакват от високите цени на петрола, които са принудени да плащат, но не искат да помогнат да отворим Ормузкия проток, което би било една проста военна маневра, и това, че те не искат, е единствената причина, заради която цената на петрола е висока. Толкова е лесно да го направят, с толкова малък риск", написа той. "СТРАХЛИВЦИ - ние ЩЕ ЗАПОМНИМ", добави Тръмп.
Още по темата
- Доклад на ООН разкри мащабите на българския оръжеен износ
- САЩ прехващат санкциониран танкер, Иран стреля предупредително по US бойни кораби
- Anthropic поиска световна пауза в най-мощния изкуствен интелект
- Путин през 2026 г.: Абсурд е Русия да нападне НАТО; Путин през 2022 г.: Разбира се, че не искаме война с Украйна