Международната федерация по шахмат (ФИДЕ) отличи Нургюл Салимова сред трима шахматисти, постигнали паметни успехи през м.г., тръгвайки от ниски позиции в големи състезания. Те не бяха считани за фаворити, но въпреки това стигнаха далеч.

"Анастасия Боднарюк, Нургюл Салимова и Ниджат Абасов оставиха своя отпечатък върху шахматните рекорди за 2023 г., като въпреки коефициентите постигнаха забележителни успехи на дъската", така започва пост на организацията в социалните мрежи.

Рускинята взе световната титла на ускорен шах (рапид) в края на миналата година с 8,5 точки от 11 възможни, а беше поставена под номер 51 от 117 състезателки, сред които 19 гросмайсторки.

Следва Салимова, за която е отбелязано следното:

"Нургюл Салимова стана вицешампионка на престижната Световна купа на ФИДЕ за жени, като показа впечатляващо представяне през цялото състезание.

Пътят й до финала мина през победи над Чарлийз ван Зил, Оливия Киолбаса, Мари Ан Гомес, Варда Аулия Медина, Полина Шувалова и Анна Музичук. Класическата част от финала срещу гросмайстор Александра Горячкина завърши 1:1, преди Нургюл в крайна сметка да отстъпи в бързите тайбрекове.

Въпреки че стартира като едва 29-а поставена сред 103 състезателки, включително 18 гросмайсторки, забележителното представяне на Салимова й осигури място в Турнира на претендентките на ФИДЕ."

С последното се има предвид Турнирът на претендентките за световната титла в шаха при дамите - 3-25 април в Торонто. Припомняме, че там ще участват осем състезателки, наскоро потвърдени от ФИДЕ. Те трябва да излъчат съперничка на Джу Венджун (Китай) през 2025 г.

Нургюл Салимова зае четвъртото място на Световното по рапид шахмат.

Последен е отбелязан Ниджат Абасов, който ще спори на аналогичния турнир при мъжете - на същите дати отново в канадския мегаполис, на мястото на предизвестено отказалия се Магнус Карлсен. Азерът достигна до полуфинал на Световната купа в Баку, където отстъпи точно пред норвежеца. А тръгна като №69 от 206 състезатели.

След това зае четвърто място, а в първите дни на 2024 г. чу официално "да" за надпреварата в Турнира на претендентите.