Испания спечели третото издание на Лигата на нациите - на финала в Ротердам иберийците победиха с 5:4 след дузпи (0:0 за 120 минути) Хърватия.

Така Ла Роха се присъединява към Португалия и Франция, които ликуваха в предишните издания. На полуфиналите испанците биха Италия с 2:1, а "ватрените" преодоляха драматично с 4:2 след продължения домакините на минитурнира от Нидерландия.

Финалът не беше особено атрактивен, като хърватите за пореден път показаха, че трудно могат да бъдат победени. Испанците бяха по-активни във владеенето на топката в редовните 90 минути.

Те отправиха опасни удари чрез Родри, Гави и Алваро Мората, но не създадоха чисти голови ситуации. Тимът на Златко Далич сътвори опасности след почивката.

Испания обаче можеше да отмъкне победата в края на редовното време - удар на резервата Ансу Фати бе спрян на голлинията от Иван Перишич, а диагонален изстрел на Марко Асенсио не попадна в целта (долу).

В продълженията шутове отправи Дани Олмо, а по-близо до гол бяха балканците.

При 11-метровите изстрели първо Унай Симон спаси удар на Ловро Майер, а когато Емерик Лапорт можеше да осигури победата на фаворита, той прати топката в напречната греда.

Развръзката все пак настъпи при следващите изпълнения. Симон парира опита на Бруно Петкович, след което Дани Карвахал бе хладнокръвен за 5:4.

Преди две години Испания отстъпи пред Франция на финала. А селекционерът Луис де ла Фуенте спечели първо отличие с националния отбор на страната си, след като в началото на годината смени Луис Енрике.

Третото място е за Италия, тимът на която надделя над Нидерландия с 3:2.