Изпълнителният съвет на Световната банка избра бившия главен изпълнителен директор на "Мастъркард" (Mastercard) Аджай Банга за президент на международната институция. Петгодишният мандат на индийския експерт по финанси ще започне на 2 юни, предаде Ройтерс.

Под ръководството на Банга Световната банка ще трябва да претърпи сериозни промени, за да се справи с проблеми, свързани с изменението на климата и други глобални предизвикателства.

63-годишният Банга бе номиниран за поста в края на февруари от американския президент Джо Байдън. Той бе единственият претендент за заеманата досега позиция от Дейвид Малпас, икономист, предложен за ръководител на Световната банка от бившия президент Доналд Тръмп.

Малпас обяви в социалните мрежи, че ще се оттегли от поста си през юни - година преди края на мандата му, според устава на организацията. Той не посочи никакви конкретни причини за решението си. Tакива не бяха представени и от Световната банка. 

Все пак Малпас бе доста противоречив лидер на Световната банка, особено в политическо отношение. Той бе личен избор за кандидат на бившия американски президент Тръмп и много често бe критикуван като човек, който отрича изменението на климата. Или по-скоро - че човешката дейност има общо с него. Именно затова сега редица анализатори смятат, че отношението му към този проблем е "взело" главата на Малпас. 

Миналата година пък Белият дом, вече с Джо Байдън в него, го смъмри след поредната изява на Малпас, в която обяви, че не бил сигурен, че изкопаемите горива имат общо с изменението на климатичните характеристики на Земята. По-късно Малпас бе принуден да се извини за забележката си. 

Финансистът започна своето "царуване" в Световната банка през април на 2019 година, след като прекара известно време в министерството на финансите на САЩ по времето на Тръмп. При обявяването на своята оставка Малпас каза, че се гордее с това, което е постигнал в банката. 

Mиналия септември за оставката на Малпас призова самият Ал Гор. Според последния Малпас не правел достатъчно, за да помогне на банката да финансира решаването на проблемите с климата и че "е нелепо да има човек, който отрича климатичните промени, за ръководител на Световната банка". 

Малко по-късно Малпас обясни, че било "очевидно", че причинените от човека вредни емисии допринасят за проблемите, но отново отказа да каже, че роля в това имат изкопаемите горива. 

Финансовият министър на САЩ Джанет Йелън благодари на Малпас за службата и каза, че съвсем скоро Вашингтон ще предложи нов човек за ръководител на банката. Америка е най-големият акционер в Световната банка и основен източник на финансиране, затова и на практика Вашингтон решава кой да я ръководи.