"Левски" поразвали празника на "Ботев" (Пловдив) по случай откриването на новия стадион "Христо Ботев" пред 18 хиляди зрители - 1:0 в мач от 28-ия кръг на Първа лига.

Решаваща се оказа 65-ата минута, в която Рикардиньо отбеляза единствения гол, като посрещна избита от вратаря на домакините топка при акция на Роналдо. Секунди преди това Антоан Бароан ("Ботев") направи рядко срещан пропуск, като на метър от голлинията уцели дясната греда на вратата на "сините".

И малко по-късно "канарчетата" бяха наказани, но в интерес на истината "Левски" бе по-добрият отбор, повече търсеше победата, създаде повече голови ситуации в лишен от блясък двубой.

Публиката устрои подобаващо шоу. Срещата започна с десетина минути по-късно заради пиротехническо шоу на трибуните. Същото стана и след почивката, когато към димките и факлите на запалянковците беше прибавена заря. Това продължи 15-ина минути.

Така "Левски" зае четвъртото място с три повече от "Черно море", който има мач по-малко. "Ботев" е едва десети, ще доиграе сезона без шансове за нещо значимо. На "жълто-черните" им липсваше класа в градивен план, те изградиха само една стойностна атака и в нея бяха близо до попадение.

Празникът на новия Колеж, чакан 10 години от "Ботев" и неговите фенове, започна още следобед с концерт. Празникът продължи на самия стадион, открит от кмета на града Здравко Димитров, връчил почетен ключ на собствника на клуба Антон Зингаревич. Бяха почетени ветераните на "канарчетата".

Публиката направи впечатляваща хореография. За пореден път обаче, но най-вече в този ден, горчив привкус остави факта, че "Ботев" няма българи в състава си. До голяма степен заради събитието с капитанската лента излезе Николай Минков, но останалите бяха чужденци от клуб, който преди години даваше някои от най-големите в родния футбол.

Първото полувреме предложи позиционна игра с лек превес на "Левски", който отправи удари чрез Ивелин Попов и Филип Кръстев. "Ботев" не направи нищо запомнящо се в предни позиции.

Развръзката настъпи след прекъсването заради фойерверките и зарята. "Ботев" въздъхна, а "Левски", чийто фенове бяха настанени в сектор без седалки, изригна.

Малко след това Филип Кръстев пропусна да направи 2:0. До края "Ботев" опита, но не успя да стигне дори до финален натиск, а "Левски" удържа ценен успех без особени проблеми.