Правителството на талибаните в Афганистан обяви, че ще превърне някои от чуждестранните бивши военни база в икономически зони за бизнеса, предаде Би Би Си, цитирана от БНР. 

Афганистан е изправен пред задълбочаваща се икономическа и хуманитарна криза, след като талибаните възстановиха контрола си над страната през август 2021 г.

Чужди военни бази има в страната от две десетилетия.

Решението бе обявено от и.д. вицепремиер по икономическите въпроси молла Абдул Гани Барадар.

"Решено бе министерството на индустрията и търговията поетапно да поеме контрол над оставащите военни бази на чуждестранни сили с намерението да ги превърнем в специални икономически зони", заяви молла Барадар в становище в неделя.

На практика специалните икономически зони са просто свободни икономически зони - географски регион, ойто има такова икономическо регулиране, което е по-либерално, отколкото обичайното за страната, на чиято територия функционират. Все още не е ясно какво точно имат предвид талибаните под своето виждане за такива зони, но вариантите са много. Например могат да ги обявят за зона за свободна търговия, за безмитен внос, за частна индустриална собственост, да направят градски търговски зони, да освобождават от данъци. 

Той допълни, че проектът ще започне с обекти в столицата Кабул и в северната провинция Балх, но не даде допълнителни подробности.

"Важно е талибаните да докажат ангажимента си към икономическото планиране. Това включва създаването на сигурни зони край столицата за потенциални чужди инвеститори като например китайци…и съживяване на регионалната търговия със съседните страни", заяви Мухамад Фейзал бин Абдул Рахман, базиран в Сингапур експерт.