Турция оттегли забележките си към молбите за членство в НАТО на Финландия и Швеция, съобщиха от пакта.
Това стана тази вечер в Мадрид, преди срещата на върха на алианса. Решението бе взето след четиристранна среща между генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, президентите Реджеп Ердоган на Турция и Саули Нинистьо и шведската премиерка Магдалена Андершон.
Външните министри на Анкара, Стокхолм и Хелзинки подписаха тристранен меморандум, в който се вземат предвид легитимните опасения на Турция.
Това отваря пътя на Швеция и Финландия към НАТО.
Двете скандинавски държави решиха да скъсат с неутралитета, след като Русия започна войната в Украйна на 24 февруари. Турция обаче блокира одобрението на молбите им, тъй като ги обвини, че подслоняват на своя територия бойци от Кюрдската работническа партия (ПКК) и други групировки, обявени за терористични организации.
Още по темата
- Руснаците използват Starlink в дроновете си, казва украинският министър на отбраната
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: Пеевски нахока Желязков заради Съвета за мира
- Рюте към Европа: Можете само да мечтаете да се отбранявате без САЩ
- Судан, Индия, Сомалия... Болницата в Перник напълно попълни щата с лекари от чужбина
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни