Без изненада - уволнен бе поредният директор на Александровска болница - след като ръководството влезе в спор със здравното министерство за финансовото състояние на лечебното заведение и за погасяването на старите задължения. 

"Влошени финансови показатели, реален риск от декапитализация и фалит на УМБАЛ 'Александровска', както и серия от пропуски от страна на ръководството на болницата, които поставят в риск усвояването на отпуснатия заем от държавата. Това са само част от мотивите, с които здравният министър д-р Асен Меджидиев освободи директора на УМБАЛ "Александровска" – д-р Атанас Атанасов", съобщиха от здравното министерство този следобед - малко след сутрешното участие на министъра в бТВ и последвалата пресконференция на ръководството на болницата, на която бе представена гледната му точка.

Меджидиев мотивира решението си с констатации от докладите на АДФИ и Звено "Вътрешен одит".

"Той посочи, че след като от УМБАЛ "Александровска" са оспорили данните от докладите, здравното министерство им е дало правото да обяснят несъответствията, за които претендират", цитират министъра от пресцентъра.

"В рамките на среща, на която ги поканих, в присъствието и на одиторите, от „Александровска“ болница обясниха, че одитът не е верен, а той е извършен на базата на документи, които са получени от лечебното заведение“, посочи здравният министър. Въпреки това д-р Меджидиев е изискал "Вътрешен одит" да извърши проверка отново, резултатите от която потвърждават направените при първата проверка констатации", посочва той.

От проверката се виждало, че натрупаните просрочия от над 23 млн. лв. не са с предишна дата, а само за периода 30.06.2021 г. – 31.08.2022 г., поемани са финансови задължения по нови договори, без да се спазва редът на погасяване на старите, разделяни са обществени поръчки, провеждани са договаряния с фирми без законово основание за това, ръководството не е представило и не е изпълнявало бизнес програма по Закона за публичните предприятия, твърдят от МЗ.

Според ръководството на болницата твърдението, че за периода 30 юни 2021 г. - 31 август 2022 г. то е допуснало увеличение на просрочените задължения с 24 250 740 лв. е невярно.

"Сумата на нарастване на дълга за този период е значително по-малка от посочената в съобщението, а именно – 9,3 млн. лв.", казаха по-рано през деня оттам.

Ръководството на Александровска болница твърди, че към края на юни м.г. просрочените задължения са били в размер на 28,4 милиона лева, а година по-късно сумата е била 37,8 милиона лева, или с 9,3 милиона лева повече, а не както съобщиха от здравното министерство, базирайки се на вътрешен одит, че парите са над 24 милиона лева.  Разплатени са 44 милиона лева от старите задължения, което е намалило темпа на ръст на просрочията, обясни още Атанасов.

От пресцентъра на МЗ обаче искат да подчертаят следното:

"Здравният министър подчерта, че е политически безпристрастен, водил е разговори с всички заинтересовани страни, в т.ч. с Медицински университет – София, с Българския Червен кръст, като целта е "Александровска" болница да бъде стабилизирана и в тази връзка не приема политизирането на темата. До крайното решение на МЗ се стигна след потвърдителния доклад на "Вътрешен одит"."

За изпълнителен директор до провеждането на конкурс, ще бъде назначен проф. д-р Атанас Йонков. Към момента проф. Йонков е ръководител на Катедрата по обща и оперативна хирургия на Медицинския университет и работи като хирург в Първа хирургия на „Александровска“ болница, съобщи още министър Меджидиев.