Посланикът на Русия във Великобритания Андрей Келин не очаква страната му да използва ядрени оръжия във войната в Украйна, предаде ДПА.

Съгласно руските военни правила това може да се случи единствено, ако е заплашено съществуването на Русия, каза Келин днес в интервю пред Би Би Си.

"Това няма нищо общо с настоящата операция", добави той. Москва нарича своята инвазия в Украйна "специална военна операция", отбелязва ДПА.

Посланикът отхвърли възможността президентът Владимир Путин да обмисля нападение срещу Великобритания с ядрени оръжия в случай на разрастване на конфликта. Този и други сценарии бяха публично обсъждани по руски държавни телевизии преди няколко седмици.

След като му бяха показани доказателства за руски военни престъпления в Украйна, Келин многократно отрече Москва да носи отговорност за тях.

"Нищо не се случва, няма тела по улицата", каза той в отговор на въпрос за зверствата, извършени в Буча, където бяха открити стотици тела след изтеглянето на руските военни оттам през април. "Според нас това е изфабрикувано. Това се използва просто за прекъсване на преговорите", каза Келин.

По време на интервюто руският посланик също така многократно обвини украинските сили в убийство на цивилни в Донбас, в източната част на страната.

На този фон според новия доклад на британското военно разузнаване Русия фабрикува версии за войната в Украйна, за да обърка разбирането на обществеността за конфликта, предаде ДПА, информира БТА.

Москва е демонстрирала, "че е готова да използва световната продоволствена сигурност като инструмент за собствените си политически цели, като след това се представя като разумен участник и обвинява Запада за каквито и да било провали", заяви днес британското министерство на отбраната, представяйки своята разузнавателна оценка за войната в Украйна.


Министерството посочи случай, при който Русия преди няколко дни призова Украйна да разминира пристанището на Одеса в Черно море, за да могат кораби с храни да преминават безопасно. Но самата Русия блокира износа на пшеница от украински пристанища. Според Лондон този случай илюстрира "ключов принцип на съвременната руска стратегия за изпращане на послания: представяне на алтернативни версии на събитията, колко и да са неубедителни те, за да бъде по-трудно на аудиторията да разбере какво се случва".


От началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари британското министерство на отбраната редовно публикува разузнавателна оценка на ситуацията. Москва обвинява Лондон, че провежда целенасочена кампания за дезинформация.