Напускам поста, оттеглям жалбите срещу уволнението си и прекратявам ръководенето на "Кинтекс".

Това обяви пред "Нова телевизия" шефът на държавната компания Александър Михайлов. Той уточни, че ще съди министърката на икономиката и индустрията Корнелия Нинова за "неистини, казани по негов адрес". 

"Явно съм много неудобен за г-жа Нинова. Защото тя дори не изчака съдът да се произнесе законно или не е първото ми уволнение. Сигурно под нейно давление аз бях уволнен втори път. Тя не пожела да говори с мен, когато беше в "Кинтекс". Аз не драпам да работя там, не искам да работя с Нинова и с това ръководство на ДКК", обясни Михайлов.

По думите му Нинова "може да върне Народния съд и да го представи като съдебна реформа". 

Михайлов обясни, че оставя "Кинтекс" в "перфектно състояние" с погасени кредити, десетки милиони по сметките и договори за над 110 млн., обезпечаващи дейността за следващите две години.

"Да видим дали сметките няма да се източат за комисионни и дали няма да се пришият посредници към заварените договори", отбеляза той.

Решението за оказване на военна помощ чрез ремонт на военна техника той квалифицира като "полубременна жена".

"Това решение е и всичко, и нищо. БСП ще го представи на своя електорат като победа: "Другари, успяхме да удържим - няма да даваме оръжие на Украйна". Избирателите и пацифистите ще се радват. Паралелно ще продължи старата схема с българско оръжие през посредници - Чехия, Полша и Словакия", смята Михайлов.

Той е на мнение, че останалите три партии от коалицията също ще представят решението като успех.

"Ето - започнахме да оказваме военна помощ на Украйна. Едно и също твърдение, манипулативно, как ще бъде заблуждаващо представяно пред две противоположно настроени групи хора в нашето общество", добави шефът на "Кинтекс".

По думите на Михайлов първо трябва да се обсъди какъв е капацитетът на българските ремонтни бази. Попита дали Кирил Петков е запознат с реалното състояние на „Авионамс” и „Терем”.

"Едното от тях работи по руски лиценз за летателната техника. Другото - знае ли какво е реалното му състояние. Заради недофинансиране 1/3 от неговото ремонтно оборудване е дефектирало и бракувано. Друга част е изчезнала, открадната и изнесена. Това предприятие работи с 40% от капацитета си, с който поддържа техниката на Българската армия", обясни той и добави, че в България няма производство на резервни части за ремонт на тази техника.