Григор Димитров победи Каспер Рууд (Норвегия) в осминафинал на Мастърс турнира в Монте Карло - 6:3, 7:5. Това е най-престижната победа на българина тази година - скандинавецът е №7 в световната ранглиста и е в отлична форма, а успехът на първата ни ракета дойде убедително.

Следващият му съперник в петък в ранния следобед ще бъде Хуберт Хуркач (Полша), който преодоля Алберт Рамос-Виньолас (Испания).

В първия сет Димитров осъществи цели три пробива, а опонентът му върна един от тях. Бившият №3 в света направи брейк за 2:1, затвърди, и натисна спусъка отново за 4:1. Рууд се стабилизира, а при 2:5 взе подаване на съперника си, но веднага след това Григор не му остана длъжен.

Вторият сет вървеше гейм за гейм - без особени проблеми за сервиращите. Рууд намали грешките и засили ефективността си, което веднага даде резултат. Колкото да не бърка на своя сервис. При 6:5 обаче, когато Гришо си бе гарантирал най-малко тайбрек, напрежението явно дойде в повече на норвежеца, така при 0:40 Григор Димитров стигна до три мачбола. При третата възможност Рууд прати топката в аут и мачът свърши.

Българинът беше много ефективен за сервис, като спечели 93 процента (27 от 29) от точките при вкарано първо подаване. Той пласира 23 печеливши удара срещу 12 на норвежеца. Вземаше правилни решения, действаше опростено, уверено, направи малко непредизвикани грешки и само две двойни.

С успеха хасковлията си осигури 136 225 евро и 180 точки за световната ранглиста, в която заема 29-ото място.