"CODA: Дете на глухи родители" е големият победител на 94-ите кинонагради "Оскар", които се проведоха в Лос Анджелис в 03:00 часа българско време. 

"CODA" разказва историята на чуващо дете в семейство на възрастни глухи, което се опитва да изгради живота си. За първи път от 1932 година насам филм с по-малко от четири номинации печели най-голямата награда. Трой Коцур пък стана първият глух носител на "Оскар" - той грабна приза за "Най-добра мъжка поддържаща роля".

За най-добър актьор беше отличен Уил Смит. Той се превъплъти в Ричард Уилямс - бащата на тенис звездите Винъс и Серина:

"Когато светът приеме твоето изкуство и особено когато го приеме по начина, по който си се надявал, когато разбере онова, което си искал да предадеш, разбира се, че се чувстваш добре и усещаш, че си попаднал в десетката. Но най-вече се вълнувам за Винъс, Серина и цялото семейство Уилямс. Решението да допуснеш някой да разкаже твоята история на успеха пред света наистина е важна крачка", заяви актьорът, цитиран от БНР.

Малко преди наградата Смит внесе смут в залата, след като удари колегата си Крис Рок. Комикът представяше награда и се пошегува със съпругата на Смит Джейда Пинкет. По време на емоционалната си реч Смит се извини като заяви, че "любовта те кара да правиш луди неща".

С наградата за "Най-добра женска роля" се отличи Джесика Частейн с изпълнението си в „Очите на Тами Фей“, където играе влиятелна телеевангелистка.

Джейн Кемпиън спечели "Оскар" за най-добър режисьор за "Силата на кучето". Тя е едва третата жена, получила златната статуетка в над 90-годишната история на церемонията. 

Арина ДеБос грабна приза за "Най-добра женска поддържаща роля" за играта си в "Уестсайдска история".

Филмът с най-много статуетки - цели шест, е фантастичният епос "Дюн", който обра наградите за ефекти, операторско майсторство и звук.

Сър Кенет Брана взе първия "Оскар" в кариерата си за най-добър оригинален сценарий за автобиографичния му "Белфаст".

Звездите и гостите на церемонията запазиха минута мълчание в чест на Украйна. През това време на екрани в "Долби тиътър" се излъчваха призиви за изпращане на помощи.