Българските енергийни мощности са по-ефективни от тези на другите държави около нас. Това се доказва от драстичното повишение на износа на електроенергия от нас към съседите.

Тази теза разви днес пред БНТ новият енергиен министър Александър Николов. 

Той от няколко дни държи на идеята, че макар износът да е проблемен от гледна точка на трудно задоволяване на собствения пазар, то той бил нужен на енергийните дружества и показвал, че нашата система е стабилна. 

"България в целия регион до Унгария и за всички съседни държави, цената е относително еднаква и така ще бъде, тъй като сме единен пазар. Добрата новина е, че всъщност колкото и да се говори, че системата в България е нестабилна от гледна точка на електроенергия, това въобще не е така. Има 15 % ръст през последната година на произведената електроенергия, а реално в България консумацията е нараснала с 4 %, което е един доста добър показател за сравнение с реалния ръст на БВП", разясни логиката си днес отново Николов. 

С това отклонение и "уточнение" Николов влезе в същинската тема - компенсациите за високите цени на електроенергията. Както вече е ясно кабинетът предлага общо около 1,5 млрд. лв. като антикризисен пакет от мерки, но тази, която е за бизнеса ще има таван на размера - до 30% от разликата между приетата за базова цена на мегаватчас и реалната пазарна. Това вбеси работодателите, които заявиха, че така конструирана подкрепата (от 450 милиона лева) е твърде малка и предупредиха, че предстоят фалити. 

"Всичко възможно, което може да се направи в разумни рамки е взето като мярка. Съвсем нормално е да има по-високи очаквания от бизнеса, но мисля, че се постига нормален баланс. Комуникацията с бизнеса ще продължи, за да активизираме механизмите за подкрепа", започна защитата Николов. 

После допълни, че причината да има таван е, че трябва да има прогнозираност в бюджета, но и таванът подсигурява и елемент на заинтересованост и внимание от страна на самите бизнеси, които следва да наблюдават цените, така че да подпомагат да не се стига до такива пикове в България.

Той допълни, че в момента се обсъждат средносрочни и дългосрочни мерки.

"Олекотяване на процедурите за създаване на мощности за собствено ползване - т.е. доста по-бързо да успее да се олекоти системата и натиска върху бизнеса, като не говорим само за административна подкрепа - а за целия мост - от инвеститор, който да помага на малки, средни бизнеси, до реализация на самия проект и реално драстично намаляване на тежестта на електроенергията като разход в бизнеса", поясни министър Николов.

За пореден ден енергийният министър отказва да каже какво е неговото мнение за наложения от Народното събрание мораториум на цените за битовите потребители. Днес поне заяви, че не иска да го прави, защото не било редно да коментира законодателен акт на парламента, но все пак не смятал, че мярката ще навреди кой знае колко.