Правителството и Европейската комисия са на различно мнение за това кой трябва да разследва главния прокурор. Това стана ясно от изявление на правосъдния министър Иван Демерджиев.

От българска страна се предлага подобни права да се делегират на прокурорите, които са с ранг на прокурор от Върховна касационна прокуратура.

ЕК обаче е на мнение, че разследването на главния прокурор трябва да се повери на съдии.

"За да се създаде работещ механизъм, сме предложили такова обвинение да могат да повдигат и подържат всички прокурори с ранг на прокурор от Върховната касационна прокуратура.  Това са широк кръг прокурори и изследователи, включително от първоинстанционните нива на прокуратурата. Сред тях на случаен принцип да се избере прокурор или екип който да разгледа сигнала, да се произнесе по него и да прецени има ли основание да повдигне и поддържа обвинение", каза Демерджиев.

Той допълни, че се обмисля възможността прокурорът, който разследва обвинител номер 1 да премине след края на разследването на същата длъжност в съда.

"От страна на европейската комисия поставят въпроса дали тази дейност не е по-уместно да се извършва от съдии. Това поражда проблеми с конституционната рамка. Предпочитаме да предложим механизми, които не я засягат", каза още Демерджиев.

Той коментира и задачите, които Министерството на правосъдието си е поставило за следващия мандат. 

"Работим по доста теми. Мисля, че сме близо до решения. Наскоро Министерството на правосъдието образува работна група, която да се занимае с няколко важни въпроса – конкурсите, командироването на магистрати и въвеждането на електронно правосъдие с оглед на това, че там нормативната рамка частично изпревари фактическите възможности на действащите електронни системи. Амбицирани сме да подготвим законодателни проекти, които да представим на вниманието на 47 НС. Друга тема, по която продължаваме работа, е тази за обществените поръчки. През тези 5 месеца всеки от министрите се натъкна на най-различни практики", поясни Демерджиев.